Nowy, obiecujący sposób walki z rakiem. Naukowcy "usypiają" komórki

Nowy, obiecujący sposób walki z rakiem. Naukowcy "usypiają" komórki

Nowy, obiecujący sposób walki z rakiem. Naukowcy "usypiają" komórki
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando
03.08.2018 14:14

Naukowcy opracowali nowy, obiecujący sposób walki z rakiem. Poprzez uśpienie konkretnych białek są w stanie zastopować rozwój większości nowotworów. Ich sposób przeszedł badania na zwierzętach, ale do badań na ludziach jeszcze długa droga.

Niczym w greckiej mitologii Orfeusz uśpił Cerbera, naukowcy postanowili "uśpić" komórki, co pozwala zastopować rozwój choroby. KAT6A oraz KAT6B są białkami kontrolującymi rozwój zarodka, ale także rozwój raka. Pierwszy z nich jest jednym z najczęstszych powodów rozrostu choroby.

Dr Tim Thomas oraz dr Anne Voss, naukowcy z Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research przez lata prowadzili badania nad białkami KAT6. Poszukiwali sposobu na zastopowanie rozwoju choroby. "Zważyliśmy, że białka KAT6A rozsiewające zabójcze komórki raka, czterokrotnie wydłużyły długość życia komórek rakowych, konkretnie chłoniaków" - powiedział Thomas w oświadczeniu.

Naukowcy twierdzą, że bokowanie lub usuwanie białek KAT6 jest lepszym pomysłem na walkę z rakiem, niż zabawa w genetyczną modyfikację. jest wiele teoretycznych zalet w tym rozwiązaniu. Chemioterapia dramatycznie uszkadza zdrowe komórki. Jest bardzo ryzykowna i nie daje stuprocentowych szans na leczenie.

Doktorzy twierdzą, że można to obejść. Zaproponowali leczenie, które pozwoli zastopować rozwój szybko dzielących się komórek, szczególnie tych znajdujących się w jelitach. Poprzez wyłączenie KAT6, można zatrzymać ten proces. Co lepsze, nie jest to trudne zadanie.

Dr Voss i dr Thomas nazywają ten sposób uśpieniem komórek. Nie zabijają je, ale postarzają. Komórki nie są martwe ale nie mogą już się dzielić i mnożyć. Brak tej zdolności skutecznie zatrzyma rozwój choroby - twierdzi dr Voss. Częścią problemu pozostanie identyfikacja odpowiednich białek.

Dr Thomas twierdzi, że zablokowanie KAT6A ma działać na szeroki zakres nowotworów, atakujących różne organy. Jednak zanim rozpoczną się badania nad działaniem tego sposobu na ludziach, naukowcy muszą przeprowadzić jeszcze szereg badań. Na dzień dzisiejszy nie chcą ryzykować, gdyż blokowanie może mieć nieznane skutki uboczne. Jednak wydaje się to mało prawdopodobne.

Źródło iflscience

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)