Wielka Brytania: mechaniczna ryba wykryje zanieczyszczenia wody

Wielka Brytania: mechaniczna ryba wykryje zanieczyszczenia wody

20.03.2009 20:00, aktual.: 20.03.2009 20:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na dość oryginalny pomysł wpadli brytyjscy naukowcy z firmy BMT. Skonstruowali oni bowiem mechaniczną rybę, której zadaniem jest wykrywanie zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie. Niedługo, na północnym wybrzeżu Hiszpanii rozpoczną się pierwsze testy tego urządzenia.

Mechaniczna ryba kształtem przypomina karpia. Robot porusza się w wodzie bardzo podobnie do prawdziwego zwierzęcia, dzięki czemu nie powinno być dla niego problemem przemierzanie długich dystansów w morzach czy rzekach. Co więcej, urządzenie to przez długi czas może działać całkowicie niezależnie - bez najmniejszej interwencji człowieka.

Obraz
© (fot. Reuters via IDG)

Na boku sztucznej ryby znajdują się specjalne czujniki. Ich zadaniem jest wykrywanie zanieczyszczeń wody o charakterze chemicznym. Twórcy urządzenia są zdania, że może być ono szczególnie przydatne przy wykrywaniu nielegalnych ścieków czy przecieków w podwodnych rurach. Następnie wszystkie informacje zebrane przez mechaniczną rybę byłyby przesyłane, za pomocą technologii Wi-Fi, do centrum analizy danych.

Już teraz wiadomo, że wynalazek ten kosztować będzie około 30 tysięcy dolarów. Robot ma długość 1,5 metra. Póki co, przetestowane zostanie jedynie 5 sztuk takich urządzeń ( wszystkie na północnym wybrzeżu Hiszpanii ). Jeśli próby wypadną pomyślnie mechaniczna ryba może na stałe zagościć do rzek i mórz na całym świecie.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)