Widać go z kosmosu. Znajduje się niedaleko Wrocławia

Zakończono wielką rozbudowę dolnośląskiego zbiornika, w którym składowane są odpady poflotacyjne . Obiekt należący do KGHM Polska Miedź zajmuje 2 tys. hektarów powierzchni, co czyni go największym składowiskiem tego typu w Europie. Jest tak duży, że widać go nawet z kosmosu.

Widać go z kosmosu. Znajduje się niedaleko Wrocławia
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Budimes
Adam Gaafar

Chodzi o słynny zbiornik Żelazny Most położony w okolicach Rudnej, Polkowic i Lubina. Budowę obiektu rozpoczęto w 1974 r. Do eksploatacji oddano go po trzech latach.

Od maja 2018 r. prowadzono wielką rozbudowę składowiska. Jak informował trzy lata temu serwis 24legnica.pl, bez podjęcia tych działań Żelazny Most wypełniłby się do 2023 r. Inwestorem prac przy zbiorniku był Zakład Hydrotechniczny KGHM Polska Miedź S.A., a wykonawcą firma Budimex. Pierwotnie rozbudowa miała zostać zakończona w 2022 r., ale udało się tego dokonać wcześniej.

Prace były podzielone na dwa kontrakty. W ramach pierwszego z nich budowano zaporę wschodnią na terenie Rudnej oraz zaporę zachodnią w Polkowicach. Drugi kontrakt dotyczył natomiast budowy infrastruktury gospodarki wodnej, elektrycznej i teletechnicznej. Jak podkreśla Gazeta Wrocławska, Żelazny Most zabezpiecza środowisko naturalne przed wodą, która gromadzi się w zbiorniku.

Obiekt widoczny z kosmosu

– Żelazny Most to jeden z największych na świecie zbiorników przeznaczonych do unieszkodliwiania odpadów poflotacyjnych. Do jego rozbudowy o Kwaterę Południową wykorzystaliśmy nowoczesne technologie, będące gwarantem bezpiecznego i efektywnego użytkowania obiektu – mówi cytowany przez Gazetę Wrocławską Artur Popko, prezes firmy Budimex. Dodaje, że w podczas prac przy zbiorniku przerobiono 30 mln ton ziemi i zabudowano 140 km instalacji wodociągowo-energetyczno-teletechnicznych.

Serwis nettg.pl zwraca natomiast uwagę, że po rozbudowie Kwatery Południowej powierzchnia zajmowana przez Żelazny Most wzrosła z 1400 ha do 2000 ha. Składowisko, do którego trafia rocznie 29 mln ton odpadów poflotacyjnych, jest monitorowany całodobowo przez 41 tys. czujników. Zbiornik jest widoczny z kosmosu.

Dron w podziemnym szybie z II wojny światowej. Niezwykłe zdjęcia z Dolnego Śląska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (117)