Niebieskie Strefy. W tych miejscach ludzie żyją najdłużej na świecie
Belgijski demograf Michel Poulain stworzył wraz z włoskim epidemiologiem Giannim Pesem pojęcie tzw. Niebieskich Stref. Badacze określili tym mianem miejsca, w których ludzie odznaczają się wyjątkowo wysoką długowiecznością.
06.11.2021 | aktual.: 24.02.2022 16:08
Niebieskie Strefy to obszary na Ziemi, w których ludzie żyją najdłużej, przekraczając często wiek 100 lat. Dla porównania, według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), średnia światowa długość życia wyniosła w 2019 r. 73 lata.
Historię badania Niebieskich Stref przypomina na swoich łamach serwis Interesting Engineering. Jak czytamy na jego łamach, w 2004 r. Poulanin i Pes opublikowali w czasopiśmie Experimental Gerontology artykuł, w którym zidentyfikowali to niezwykłe zjawisko.
Gdzie znajdują się Niebieskie Strefy?
Niebieskie Strefy zawdzięczają swoją nazwę kolorowi, który został użyty przez Poulaina i Pesa do podkreślenia pierwszego zidentyfikowanego obszaru, który znajdował się w prowincji Nuoro we włoskiej wyspie Sardynia.
W 2006 r. współpracę z Poulainem nawiązał amerykański autor i współpracownik National Geographic Dan Buettner. Wynikiem tej kooperacji było zidentyfikowanie drugiej Niebieskiej Strefy, znajdującej się na półwyspie Nicoya w Kostaryce. Dwa lata później zlokalizowali trzeci taki obszar na greckiej wyspie Ikaria.
Do kwietnia 2015 r. Buettner i Poulain wskazali pięć Niebieskich Stref. Oprócz wymienionej trójki, mają się one również znajdować w Loma Linda w Kalifornii oraz na japońskiej wyspie Okinawa.
Interesting Engineering zwraca uwagę, że położona w Sardynii wioska Seulo jest rekordzistą spośród miejsc, w których ludzie żyją najdłużej na świecie. W latach 1996-2016 było tam 20 osób w wieku ponad 100 lat. Jednostkowo liczba ta nie wydaje się duża, ale na tle innych miejsc na Ziemi występuje tam największy odsetek długowiecznych osób. Dość wspomnieć, że populacja Seulo liczy 830 osób, co oznacza, że 2,4 proc. mieszkańców to ludzie w wieku ponad 100 lat.
Z kolei według ostatnich danych 1010 spośród ok. 160 tys. mieszkańców półwyspu Nicoya ma co najmniej 90 lat. Osoby żyjące w wymienionej wśród Niebieskich Stref Loma Lindzie żyją natomiast średnio o ok. 10 lat dłużej niż przeciętny obywatel USA. Rzadziej chorują także na choroby przewlekłe.
Zagadka długowieczności
Chociaż trudno wskazać jednoznacznie, co wpływa na długowieczność w Niebieskich Strefach, specjaliści zwracają uwagę na kilka istotnych aspektów. Loma Linda słynie na przykład z dużej społeczności Adwentystów Dnia Siódmego, którzy uważają, że ludzkie ciało jest świątynią Ducha Świętego i dlatego powinno się o nie dbać.
Mieszkańcy przywiązują dużą wagę do odpoczynku, stosują dietę bogatą w pełnowartościowe składniki i unikają używek. Równie ważna jest dla nich aktywność fizyczna, której oddają się nawet ludzie w wieku 80 i 90 lat.
Badacze zwracają także uwagę na pewną istotną cechę Niebieskich Stref – geograficznie są one w pewnym stopniu odizolowane od reszty świata. Z tego względu fast foody i przetworzona żywność dotarły tam znacznie później niż do innych obszarów na Ziemi.
Na Okinawie, gdzie nowe pokolenie prowadzi bardziej nowoczesny styl życia i stosuje dietę zbliżoną do zachodniej, mieszkańcy doświadczają obecnie więcej problemów zdrowotnych, a ich długość życia ulega skróceniu. Wniosek, do którego doszli Poulain i Buettner jest więc taki, że dieta i ćwiczenia fizyczne odgrywają kluczową rolę w tworzeniu Niebieskich Stref.