Wewnątrz ogromnego meteorytu znaleziono dwa nowe minerały

Naukowcy znaleźli dwa nowe minerały we wnętrzu meteorytu, fot. University of Alberta.
Naukowcy znaleźli dwa nowe minerały we wnętrzu meteorytu, fot. University of Alberta.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

29.12.2022 16:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół naukowców odkrył w meteorycie znalezionym w 2020 roku w Somalii dwa nowe minerały - elaliit i elkinstantonit. Odkryte minerały nie występują naturalnie na Ziemi, ale podobne zostały wytworzone sztucznie w laboratoriach. Odkryć dokonano korzystając z pojedynczej próbki meteorytu o wadze 70 gramów, ale cały meteoryt ma dwa metry szerokości i waży 15 ton, dlatego jest całkiem możliwe, że kosmiczna skała ma nam więcej do zaoferowania.

W 2020 roku w Somalii znaleziono ogromny meteoryt – dziewiąty największy, jaki kiedykolwiek znaleziono. Meteoryt został nazwany El Ali, od znajdującego się w pobliżu znaleziska miasta o takiej samej nazwie, choć miejscowi pasterze wielbłądów twierdzą, że skała była im znana od pokoleń i nosi nazwę Nightfall.

We wnętrzu meteorytu naukowcy znaleźli dwa nowe minerały - elaliit i elkinstantonit. Pierwszy otrzymał nazwę od samego meteorytu. Drugi minerał został nazwany imieniem profesor Lindy Elkins-Tanton z Arizona State University, głównej badaczki realizowanej przez NASA misji Psyche, mającej na celu zbadanie dużej, bogatej w metale asteroidy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opis i rezultaty badań próbek meteorytu zostały zaprezentowane na Sympozjum Eksploracji Kosmosu organizowanym przez University of Alberta.

Nowe minerały w meteorycie

Dwa znalezione minerały pochodzą z pojedynczego 70-gramowego kawałka, który został wysłany do University of Alberta w celu klasyfikacji. Badacze znaleźli też potencjalnie trzeci nieznany minerał. Chris Herd zajmujący się badaniami meteorytów na University of Alberta przyznał, że gdyby naukowcy uzyskali więcej próbek z masywnego meteorytu, istnieje szansa, że ​​można by znaleźć jeszcze więcej ciekawych minerałów.

We współpracy z naukowcami z University of California w Los Angeles i California Institute of Technology, Herd sklasyfikował meteoryt El Ali jako meteoryt żelazny IAB, jeden z ponad 350 w tej kategorii. Meteoryt składa się prawie w 90 procentach z żelaza i niklu i należy do największych, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Gdy Herd analizował meteoryt, zobaczył coś, co przykuło jego uwagę. Jak przyznał, już pierwszego dnia analiz jego kolega Andrew Locock powiedział: "Masz tam co najmniej dwa nowe minerały". - To było fenomenalne. W większości przypadków stwierdzenie, że pojawił się nowy minerał, wymaga o wiele więcej pracy – zaznaczył Herd.

Szybka identyfikacja Lococka była możliwa, ponieważ te dwa minerały zostały wcześniej stworzone syntetycznie w latach 80., więc był w stanie dopasować skład nowo odkrytych naturalnych minerałów do ich odpowiedników stworzonych przez człowieka.

Co z dalszymi badaniami?

Naukowcy nadal badają kosmiczną skałę, aby ustalić, co może nam powiedzieć o warunkach panujących podczas formowania się meteorytu. - Jak ustalić procesy geologiczne i historię geologiczną asteroidy, której kiedyś była częścią ta skała? To jest moja dziedzina, ale nigdy nie myślałem, że będę zaangażowany w opisywanie zupełnie nowych minerałów tylko dzięki pracy nad meteorytem – podkreślił Herd.

Herd zauważył też, że wszelkie nowe odkrycia minerałów mogą przynieść ekscytujące nowe zastosowania. - Za każdym razem, gdy poznajemy nowy materiał, materiałoznawcy są również zainteresowani ze względu na potencjalne jego zastosowania – wskazał Herd.

Obecnie nie wiadomo, czy naukowcy zdołają uzyskać kolejne próbki do badań. Herd przyznał, że jego zespół dostał wiadomość, że meteoryt został przeniesiony do Chin w poszukiwaniu potencjalnego nabywcy.

Źródło i fot.: University of Alberta

Źródło artykułu:DziennikNaukowy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)