Wenus spotyka Neptuna. Dziś możesz zobaczyć najbardziej oddaloną od Słońca planetę

Wenus spotyka Neptuna. Dziś możesz zobaczyć najbardziej oddaloną od Słońca planetę

Wenus spotyka Neptuna. Dziś możesz zobaczyć najbardziej oddaloną od Słońca planetę
Źródło zdjęć: © East News | WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER
Karolina Modzelewska
27.01.2020 15:18, aktualizacja: 27.01.2020 15:30

Następna okazja, aby podziwiać spotkanie Wenus z Neptunem, nadarzy się w 2022 roku. Dlatego warto poświęcić chwilę na obserwacje wieczornego nieba i podziwianie koniunkcji, czyli ułożenia dwóch wyjątkowych planet w jednej linii.

Wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Zdarza się, że dochodzi pomiędzy nimi do koniunkcji. Pojawiają się obok siebie, co można dostrzec z naszej ziemskiej perspektywy.

Najdalej położona planeta

Wszystkie planety obracają się w praktycznie tej samej płaszczyźnie – ekliptyki, ale każda porusza się z własną, niepowtarzalną prędkością. Raz na jakiś czas zdarza się, że dwie planety zbliżają się do siebie i znajdują się w jednej linii. Wówczas możemy mówić o pięknym i niezwykłym zjawisku.

Wenus spotyka Neptuna

Spotkanie Wenus z Neptunem jest o tyle wyjątkowe, że zazwyczaj ta druga planeta jest praktycznie niewidoczna na niebie. Jest najbardziej oddalonym obiektem astronomicznym w Układzie Słonecznym i bardzo trudno zobaczyć ją gołym okiem.

Ułatwia to jednak wspomniana koniunkcja. Łatwiej "namierzyć" Neptuna w pobliżu innej planety. W tym celu można wykorzystać bardziej zaawansowane teleskopy, jak i zwykłe lornetki. Pozwolą one dostrzec niebieski dysk na niebie, czyli właśnie Neptuna.

Całe zdarzenie można oglądać dzisiaj – 27 stycznia 2020 roku o godzinie 20:12 polskiego czasu. Kolejne spotkanie Wenus z Neptunem nastąpi dopiero w kwietniu 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)