W Rosji krowy noszą okulary VR. W ten sposób mają się relaksować

W Rosji krowy noszą okulary VR. W ten sposób mają się relaksować

W Rosji krowy noszą okulary VR. W ten sposób mają się relaksować
Źródło zdjęć: © msh.mosreg.ru
Arkadiusz Stando
27.11.2019 10:43

Na farmie krów pod Moskwą przetestowano dosyć nietypowe rozwiązanie. Zwierzętom zakładano na głowę okulary VR, w celu... zwiększenia ich komfortu. Twórcy dokonali szerokiej analizy i wywnioskowali, co lubią widzieć krowy.

Rosjanie próbują ze wszystkich sił wykorzystać możliwości przynoszące przez rozwój technologiczny. I to do tego stopnia, że nawet krowy nie mają już spokoju. Chociaż na pierwszy rzut oka nowy pomysł Rosjan wydaje się abstrakcyjny i absurdalny, to w rzeczywistości przynosi pozytywne skutki.

Wirtualna rzeczywistość dla krów to projekt rosyjskiego ministerstwa

Rosyjscy naukowcy opracowali urządzenie przedstawiające projekcję wirtualnej rzeczywistości dla krów. Projekt powstał we współpracy podmoskiewskiej farmy z Ministerstwem Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego. Jego zadaniem jest potencjalna poprawa warunków życia krów, w celu zwiększenia jakości i ilości dostarczanego przez nie mleka.

Obraz
© msh.mosreg.ru

Ministerstwo twierdzi, że projekt się sprawdził, a w przyszłości urządzenie może zostać zaakceptowane do użytku we wszystkich rosyjskich przedsiębiorstwach rolnych. Test jest aktualnie otwarty i każda rosyjska farma może wziąć w nim udział. Zarejestrować się można pod tym adresem.

Jak wirtualna rzeczywistość wpłynęła na krowy?

Krowy, które zostały poddane badaniu okazały się być wyraźnie bardziej zadowolone, a ich poziom lęku znacznie się zmniejszył. Naukowcy zaobserwowali wzrost nastroju całego stada, a nie pojedynczych krów. Nie wiadomo natomiast, jaki będzie wpływ korzystania z VR na jakość mleka.

Mają to wykazać kompleksowa badania, które zostaną przeprowadzone w następnych tygodniach. Naukowcy są jednak przekonani, że jeśli udało się poprawić stan emocjonalny i zmniejszyć poziom lęku krów, to i jakość mleka powinna się polepszyć.

Twórcy projektu przed rozpoczęciem testu dokonali obszernej analizy. Poszukiwali przede wszystkim barw, które lubią krowy. W oparciu o różne badania, we współpracy z lekarzami weterynarii stworzyli obraz symulujący pastwisko w lecie. Wykorzystali szczególnie czerwień w szerokim spektrum, oraz słabsze odcienie zieleni i koloru niebieskiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)