W aplikacji Google'a Kościół Mariacki pozbawiony jest krzyża. Wyjaśniamy dlaczego

Google Earth to serwis, na którym możemy zobaczyć w 3D zeskanowane miasta i miejsca z całego świata. Jednak jak ostatnio zauważono, odwzorowany świat 3D różni się od prawdziwego. I nie chodzi tu o niedoskonałą jakość, a brak chrześcijańskich symboli na znanych budynkach.

W aplikacji Google'a Kościół Mariacki pozbawiony jest krzyża. Wyjaśniamy dlaczego
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek

“Google wymazuje krzyże z aplikacji Google Earth” - napisał na Twitterze użytkownik “David Jordan”. Przykłady? Kościół Mariacki w Krakowie czy Katedra Westminsterska w Londynie:

Znalezisko o nazwie “Google Earth usuwa krzyże z kościołów w Niemczech” pojawiło się też na Wykopie, bo o sprawie napisał niemiecki portal www.pi-news.net. “To drugi taki przypadek po Lidlu” dodał wykopowicz, nawiązując do niedawnej afery. Lidl Polska usunął krzyż z wizerunku greckiej świątyni na opakowaniach produktów własnej marki Eridanous - informował portal wirtualnemedia.pl.

A przecież nie tak dawno Facebook ponownie kasował profile związane z patriotyzmem czy katolicką wiarą. Czy mamy do czynienia z wielkim spiskiem, do którego dołączyli również technologiczni giganci, polegającym na wymazaniu religii?

Nie, nikt w Google nie pozbywa się celowo religijnych symboli.

Obiekty 3D w Google Earth powstają na podstawie zdjęć lotniczych. Niektóre elementy są jednak zbyt małe, by je uchwycić, i dlatego nie zostają odwzorowane. Do takich należą nie tylko krzyże na kościołach, ale też iglice w meczetach czy… zwykłe anteny.

Jak zdradził nam Piotr Zalewski z Google Polska, to niedopatrzenie ma zostać wyeliminowane:

- Przepraszamy, wynika to z błędu w naszym automatycznym mechanizmie modelowania budynków 3D i dotyczy elementów obiektów słabo widocznych na zdjęciach lotniczych. Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu - powiedział Zalewski w rozmowie z WP Tech.
O tym, że o spisku nie ma mowy, najlepiej świadczy fakt, że krzyże w niektórych kościołach są. Chodzi tu m.in. o takie świątynie jak katedra w Kolonii, katedra w Berlinie czy Bazylika św. Piotra w Watykanie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (34)