VR to nie tylko rozrywka. Może pomóc w leczeniu chorób psychicznych

VR to nie tylko rozrywka. Może pomóc w leczeniu chorób psychicznych

VR to nie tylko rozrywka. Może pomóc w leczeniu chorób psychicznych
Źródło zdjęć: © Getty Images
18.07.2019 11:41, aktualizacja: 18.07.2019 12:32

W Wielkiej Brytanii, około 400 osób zmagających się z psychicznymi problemami bierze udział w próbie terapii wykorzystującej technologię VR. To dla nich nadzieja na oswojenie się z rzeczywistością.

Prowadzone przez Oxford Health NHS Foundation Trust badanie, to największe w historii tego rodzaju przedsięwzięcie, które wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do leczenia psychicznych problemów. Jego organizatorzy mają nadzieję, że dzięki technologii uda się im udoskonalić swój sposób pomocy ludziom z problemami mentalnymi.

Oswoić strach

Kierownik badania, dr Rob Dudley, jednoznacznie wskazuje istotę problemu – wiele ludzi cierpiących na psychozę ma kłopoty z radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami społecznymi, co często skłania do unikania ich i zdecydowanie utrudnia chorym funkcjonowanie. Dzięki użyciu wirtualnej rzeczywistości, pacjenci mogą wcześniej oswoić się z wizjami, które wywołują w nich lęk i nauczyć się zarządzać swoimi myślami i działaniami w takich momentach.

Wielka szansa

Terapia VR może być szczególnie pomocna dla ludzi cierpiących na schizofrenię, dla których często takie czynności jak wsiadanie do autobusu czy zwykła rozmowa, stanowią bardzo duże wyzwanie.

Każdy z pacjentów otrzyma serię 30 minutowych sesji z wirtualnym, animowanym za pomocą przechwytywania ruchu i głosu aktora, trenerem, który będzie dawał im podpowiedzi jak pokonać swój lęk. Jak to wygląda w praktyce? Przykład takiej sesji można zobaczyć tutaj:

Wyniki

Badanie ma trwać 18 miesięcy i zakończyć się porównaniem efektów pacjentów, którzy byli leczeni terapią VR, z tymi, którzy nie korzystali z tej technologii. Dzięki temu, po raz pierwszy z taką efektywnością, uda się zobaczyć medyczną skuteczność terapii wirtualną rzeczywistością.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)