USA chcą więcej Piorunów? Polska broń ma wielu zwolenników

USA chcą więcej Piorunów? Polska broń ma wielu zwolenników

Polski zestaw przeciwlotniczy Piorun
Polski zestaw przeciwlotniczy Piorun
Źródło zdjęć: © Gwardia Narodowa Ukrainy
Karolina Modzelewska
23.01.2024 10:41

Informacyjna Agencja Radiowa ustaliła, że przedstawiciele polskiej zbrojeniówki i administracja rządu Stanów Zjednoczonych w najbliższych dniach mogą podpisać umowy na dostawy zestawów Piorun. Informacje na razie nie zostały oficjalnie potwierdzone. Wiadomo jednak, że Pioruny, które są nowoczesnym uzbrojeniem krótkiego zasięgu i mogą zwalczać śmigłowce, samoloty szturmowe, czy bezzałogowce, cieszą się sporym zainteresowaniem wśród zagranicznych nabywców.

Systemy Piorun, które udowodniły swoją skuteczność w Ukrainie, są rozwiązaniem cieszącym sporym zainteresowaniem wśród zagranicznych nabywców. Zamówiły je już Stany Zjednoczone, Estonia, Norwegia, czy Słowacja. Z broni korzystają również Ukraińcy. Na początku stycznia 2024 r. pojawiła się informacja, że do grona nabywców najprawdopodobniej dołączyła też Gruzja, a z ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej wynika, że USA kupią dodatkowe kilkaset sztuk polskich MANPADS-ów.

PPZR Piorun - broń z Polski, która zyskuje coraz więcej zwolenników

PPZR Piorun to rozwiązanie opracowane i produkowane przez firmę Mesko, które weszło do służby w 2019 r. Ten lekki zestaw krótkiego zasięgu szybko zyskał uznanie użytkowników. Jest prosty w obsłudze (odpala się go z ramienia użytkownika), a do jego obsługi potrzeba zaledwie jednej osoby. Zestaw ma masę 16,5 kg (przy czym 10,5 kg to masa pocisku, a 1,8 kg - masa głowicy bojowej). Pocisk naprowadzany na źródło ciepła ma długość 1,6 m, a jego średnica 72 mm.

Zaletą Piorunów jest też duża mobilność i stosunkowo niska cena w porównaniu do obiektów, jakie mogą zniszczyć. Są to m.in. śmigłowce, samoloty szturmowe, bezzałogowce, czy rakiety skrzydlate. Przykładowo, Ukraińcy przy ich pomocy wyeliminowali rosyjski bombowiec frontowy Su-24, czy samolot szturmowy Su-25.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przy użyciu Piorunów można razić cele znajdujące się w odległości od 400 do 6500 m i lecące na pułapie od 10 do 4000 m. Warto wspomnieć, że pocisk wyróżnia wysokie prawdopodobieństwo precyzyjnego trafienia w cel. Jest on trudny do "oszukania". Odpowiadają za to m.in. wysokiej jakości sensory z algorytmami, pozwalające "głowicy pocisku odróżnić właściwy cel od naturalnych zakłóceń, a zwłaszcza celów pozornych" np. flar.

PPZR Piorun – dane techniczne

  • Masa zestawu - 16,5 kg
  • Masa pocisku - 10,5 kgMasa głowicy bojowej - 1,8 km
  • Długość pocisku - 1,6 m
  • Średnica pocisku - 72 mm
  • Zasięg - 400–6500 m
  • Pułap rażenia celów - 10–4000 m

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)