Ultralekka haubica. Amerykanie testują nowość w Ukrainie

Wojna w Ukrainie jest idealnym poligonem do testowania nowego uzbrojenia, co zauważa wiele firm zbrojeniowych na świecie. Jedną z ciekawostek jest amerykańska ultralekka haubica 2-CT Hawkeye od AM, która trafiła na testy w warunkach bojowych. Wyjaśniamy co to za broń.

Ultralekka haubica 2-CT Hawkeye kal. 105 mm zamontowana na podwoziu samochodu terenowego HMMWV.
Ultralekka haubica 2-CT Hawkeye kal. 105 mm zamontowana na podwoziu samochodu terenowego HMMWV.
Źródło zdjęć: © YouTube | AM General
Przemysław Juraszek

23.06.2024 | aktual.: 23.06.2024 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W wypowiedzi podczas Fires Symposium dyrektor programu Mike Evans w firmie AM General przyznał, że w kwietniu do Ukrainy trafiła ultralekka haubica 2-CT Hawkeye, które jest obecnie testowana w warunkach wojennych.

Jest to system artyleryjski charakteryzujący się najsłabszym odrzutem na świecie, który został osadzony na pace HMMWV. Mowa tutaj o haubicy kal. 105 mm dysonującej znacznie większymi możliwościami od moździerzy kal. 120 mm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Haubica 2-CT Hawkeye - potężna siła ognia w miniaturowej formie

Haubica 2-CT Hawkeye od AM General jest bardzo kreatywnym zastosowaniem znanej w US Army haubicy M20 kal. 105 mm w specjalnej podstawie wyposażonej w rozwiązania redukujące odrzut o nawet 70 proc. Pozwala to na prowadzenie ostrzału z pojazdu HMMWV po rozłożeniu hydraulicznych podpór tworząc system samobieżny zbliżony koncepcyjnie do Caesara.

Jest to ogromny progres wobec haubic holowanych, które jak pokazała wojna w Ukrainie są bardzo narażone na zniszczenie. W sytuacji gdzie przeciwnik dysponuje np. radarami artyleryjskimi i dronami pozostawanie na stanowisku ogniowym nawet o parę minut za długo może być śmiertelne dla obsługi.

Rosjanie potrafią wykorzystywać do atakowania wykrytych pozycji ogniowych pociski z głowicą kasetową i najlepszą formą ochrony przed nimi jest po prostu zniknięcie z danego obszaru. To właśnie umożliwia zamontowanie haubicy na podwoziu samochodu terenowego HMMWV kiedy zajęcie/opuszczenie stanowiska ogniowego zajmuje znacznie mniej czasu niż ma to miejsce w przypadku holowanych rozwiązań takich jak np. M777.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pokaz możliwości haubicy 2-CT Hawkeye

Z kolei w przypadku siły ognia i zasięgu rażenia haubica kal. 105 mm oferuje wymierne korzyści w stosunku do moździerza kal. 120 mm. Największą jest możliwość strzelania na dystans nawet 11,6 km przy wykorzystaniu najprostszych pocisków bądź 15 km w przypadku tych z dopalaczem rakietowym. Tymczasem w przypadku moździerza kal. 120 mm maksymalny zasięg to około 8 km dla zwykłych pocisków lub nieco ponad 10 km dla tych z dopalaczem rakietowym.

To sprawia, że haubica kal. 105 mm pozwala wspierać piechotę z poza zasięgu moździerzy przeciwnika oraz przy zastosowaniu odpowiedniej amunicji oferuje porównywalny zasięg do rosyjskich systemów kal. 122 mm. Szybkostrzelność tej ultralekkiej haubicy to maksymalnie 8 strz./min, a jego obsługę może stanowić tylko dwóch żołnierzy.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski