Ukraińskie drony o zasięgu 2500 km? Szef rosyjskiej służby bojowej komentuje

Na zdjęciu prawdopodobnie dron kamikaze „Lyutyy”, którym uderzono w rafinerię Ryazan w marcu 2024 r.
Na zdjęciu prawdopodobnie dron kamikaze „Lyutyy”, którym uderzono w rafinerię Ryazan w marcu 2024 r.
Źródło zdjęć: © Defence Express
Mateusz Sołtysiak

01.06.2024 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szef radioelektronicznej służby bojowej Sił Powietrznych i Kosmicznych Rosji, Dmitrij Bogdanow, podczas międzynarodowego salonu "Complex Security" oświadczył, że Ukraina rzekomo posiada drony zdolne do uderzeń na odległość do 2500 km. "Teraz bezzałogowe statki powietrzne pozwalają pokonać dystans do 2,5 tys. km i wie o tym wiele regionów [rosyjskich]" – powiedział Bogdanow.

Oświadczenie Bogdanowa można odbierać jako element propagandy, szczególnie że padło na międzynarodowej imprezie. Z drugiej strony może to świadczyć o przygotowaniach Rosji do obrony przed potencjalnymi dalekosiężnymi uderzeniami ukraińskimi dronami. Może to obejmować identyfikację celów i przygotowanie ich do ochrony.

Rosyjska obrona przeciwdronowa

Pomimo skutecznych uderzeń ukraińskich dronów na różne obiekty w Rosji, zarówno w bliskiej, jak i dalszej odległości, Federacja Rosyjska nie posiada wystarczających środków obrony powietrznej. Defense Express zauważa, że Rosja nie jest w stanie pokryć wszystkich potencjalnych celów, co ukazuje ich słabość w tym zakresie. Rosjanie desperacko budują zabezpieczenia przeciwdronowe na swoim terenie.

zabezpieczenia przeciw dronom - Rosja
zabezpieczenia przeciw dronom - Rosja© Licencjodawca

Ukraińskie osiągnięcia

Nie podano oficjalnych informacji, czy Ukraina posiada drony zdolne do uderzeń na odległość 2500 km. Jednak niedawno ujawniono, że dron szturmowy "Ninja" uderzył w cel w Rosji na odległości 1500 km. Liderem w tej kategorii jest dron "Lyuty", znany z wysokiej ceny/jakości/zasięgu/dokładności.

Na początku tygodnia ukraiński dron kamikadze przeleciał 1800 km, atakując radar Woroneż M, ustanawiając nowy rekord. Te informacje potwierdzają rosnące zdolności ukraińskich sił zbrojnych w zakresie precyzyjnych i dalekosiężnych uderzeń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie