Ukraiński pilot o F-16. Werdykt jest jednoznaczny

Ukraiński pilot o F‑16. Werdykt jest jednoznaczny

Pilot w myśliwcu, zdjęcie ilustracyjne
Pilot w myśliwcu, zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych
Mateusz Tomczak
05.10.2023 13:52

Ukraiński portal Defense Express zapytał jednego z tamtejszych pilotów o pierwsze wrażenia związane z użytkowaniem F-16. Z amerykańskimi maszynami wiązane są bardzo duże nadzieje w całej Ukrainie i, sądząc po słowach pilota, możliwe, że zostaną spełnione.

Ukraiński żołnierz posługujący się pseudonimem "Moonfish" nie ukrywa, że czuć dużą różnicę po przesiadce na F-16 z dotychczas użytkowanych, głównie poradzieckich myśliwców. Podkreśla, że chociaż jest to maszyna posiadająca znacznie więcej zaawansowanych systemów elektronicznych jej obsługa nie jest znacznie trudniejsza. - Mamy nadzieję opanować F-16 w ciągu 6-8 miesięcy" - powiedział "Moonfish".

Ukraiński pilot o F-16

Podawane terminy mają duże znacznie. Ukraińcy piloci wytypowani do obsługi F-16 rozpoczęli już szkolenia. Aktualnie latają pełnoprawnymi symulatorami lotniczymi, które całkowicie odwzorowują kokpit amerykańskiego myśliwca. Przełom w sprawie F-16 dla Ukrainy nastąpił podczas szczytu NATO. Zawiązała się wtedy koalicja mająca na celu zapewnienie Ukraińcom tych maszyn. Część państw zobowiązała się do szkoleń, inne także do dostaw sprzętu. Kijów ma już gwarancję otrzymania kilkudziesięciu F-16.

Weteran rosyjskiej armii stwierdził ostatnio, że F-16 mogą skomplikować sytuację na froncie z punktu widzenia armii Putina. "Moonfish" skupił się nie na powszechnie znanych możliwościach ofensywnych tych myśliwców, ale na ich obsłudze z punktu widzenia pilota. Poza licznymi systemami elektronicznymi podkreślił m.in. komfortową kabinę. W jego ocenie została bardzo dobrze zaprojektowana i zapewnia łatwy dostęp do wszystkich kluczowych elementów, w tym wielofunkcyjnych wyświetlaczy.

- Kabina jest dość ciasna, ale bardzo ergonomicznie zaprojektowana - zaznaczył ukraiński pilot.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

F-16 to wciąż aktywnie wykorzystywany myśliwiec

F-16 cechuje się długością ok. 15 m i maksymalną prędkością do 2 Ma (ponad 2100 km/h). To najpopularniejszy samolot bojowy na świecie, który był produkowany przez amerykański koncern Lockheed Martin. Wciąż jest aktywnie wykorzystywany przez wiele państw NATO.

Na wyposażeniu F-16 znajduje się standardowe sześciolufowe działko M61 Vulcan kal. 20 mm. Poza nim myśliwiec może przenosić także uzbrojenie podwieszane. Chodzi np. o pociski rakietowe AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM czy przeciwokrętowe AGM-84D Harpoon, a także bomby CBU-87, CBU-89, GBU-10, GBU-12, Paveway lub JDAM. Montowano w nim też system walki radioelektronicznej.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie