Ukraińcy znaleźli sposób na rosyjskie drony Shahed? Będą produkować własną wersję

Shahed-136 w locie
Shahed-136 w locie
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
oprac. KMO

06.11.2023 19:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom rozpoczął masową produkcję nowych dronów kamikadze - poinformował Hermana Smetanina, który stoi na jego czele. Portal Ekonomiczna Prawda donosi, że te bezzałogowe maszyny bojowe, będące już na liście zamówień ukraińskiej armii, są odpowiednikami irańskich dronów Shahed, używanych przez Rosjan. Najprawdopodobniej chodzi o model Shahed-136, który stanowi poważne wyzwanie dla ukraińskiej obrony powietrznej. Przypominamy jego charakterystykę.

Smetanin, cytowany przez portal Ekonomiczna Prawda, podkreślił, że nowy dron ma rekordowy zasięg bojowego lotu wynoszący 1000 km. "Na Ukrainie mamy wielu producentów, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Posiadamy odpowiednik (irańskiego) Shaheda, ale mamy również mocniejsze modele, ponieważ Shahedy nie mają tak długiego zasięgu" - dodał.

Ukraina tworzy nowego drona bojowego

Szef koncernu zaznaczył, że obecnie Ukraina skupia się na produkcji bardziej skomplikowanych i kosztownych projektów. To oznacza, że Kijów stawia na rozwój technologii, które mogą przynieść znaczne korzyści na polu walki.

W kontekście rosyjskiego wykorzystania irańskich dronów kamikadze na froncie ukraińskim od września 2022 roku, Smetanin zauważył, że te maszyny, głównie typu Shahed, mają zasięg do ok. 1000 km i mogą przenosić do 50 kg materiałów wybuchowych. Te drony są używane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na prawie całym terytorium Ukrainy. W związku z tym, produkcja ukraińskich dronów kamikadze może być odpowiedzią na te działania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Shahed-136 - co to za bezzałogowiec?

Na podstawie opisu przedstawionego przez Smetanina można wnioskować, że nowy, bojowy dron Ukrainy będzie podobny do bezzałogowców Shahed-136. Jest to rozwiązanie wyprodukowane w Iranie i używane przez Rosjan pod nazwą Geran-2. Producent nie podaje dokładnych danych technicznych drona, ale jego specyfikacja została częściowo odtworzona na podstawie przechwyconych i zestrzelonych przez Ukrainę maszyn. Poniższa grafika przedstawia najważniejsze cechy Shahed-136:

Shahed-136 - najważniejsze cechy
Shahed-136 - najważniejsze cechy© Wirtualna Polska

Shahed-136 ma długość 3,5 metra, a jego skrzydła, zbudowane w układzie delta, mają rozpiętość 2,5 metra. Całkowita masa Shahed-136 wynosi około 200 kg, z czego od 30 do 50 kg przypada na głowicę bojową. Ze względu na swoją niewielką masę, dron Shahed-136 ma zasięg, który sięga ok. 1000 km (chociaż niektóre źródła szacują, że może wynosić nawet 2500 km). Pomimo swojego imponującego zasięgu, dron ten porusza się z dość niewielką prędkością, zazwyczaj nieco przekraczającą 100 km/h. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć ta maszyna, wynosi z kolei ok. 185 km/h.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie