Nocny atak na Ukrainę. Rosjanie sięgnęli po drony Shahed
W nocy z soboty na niedzielę, przez ponad trzy godziny, Rosjanie przeprowadzili ataki na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim - takie informacje przekazał Ołeh Kiper, szef władz regionu. Jak podkreślił, przeciwnik wykorzystał w tym celu drony uderzeniowe Shahed.
"Przez 3,5 godziny rosyjscy terroryści atakowali infrastrukturę cywilną na południu obwodu odeskiego. Nasze siły obrony powietrznej zniszczyły 22 drony uderzeniowe. Są jednak trafienia infrastrukturę przy portach" – powiadomił Kiper w Telegramie w niedzielę. W wyniku tego ataku, dwóch pracowników portu odniosło obrażenia i musiało zostać przewiezionych do szpitala.
Siły Powietrzne Ukrainy przekazały w niedzielę rano, że udało im się zestrzelić aż 22 z 25 dronów Shahed, które były wykorzystane przez armię rosyjską do ataku na południe Ukrainy. Władze zaznaczyły również, że w wyniku trafienia w obiekt portowy wybuchł pożar. Ataki z użyciem dronów Shahed 136/131 odbywały się "z południa i z południowego wschodu" (z terytorium okupowanego Krymu i z Rosji).
Czym są drony Shahed 136/131?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić hulajnogę elektryczną Sharp KS4-CEU?
Shahed-136 zaliczane są do kategorii amunicji krążącej (ang. loitering munition), która może formować tzw. rój. Dokładna specyfikacja urządzeń wciąż nie jest znana. Z dostępnych informacji wynika jednak, że Shahed-136 są produkowane przez irańskie przedsiębiorstwo Shahed Aviation IRGC. Mają efektywny zasięg lotu 1 tys. km i maksymalny zasięg 2,5 tys. km. Najprawdopodobniej są w stanie przenosić głowice o wadze 50 kg i latać z prędkością około 180 km/h.
Drony Shahed-131 są z kolei mniejszą wersją Shahed-136. Jego konstrukcja, tak samo jak w przypadku jego "większego brata" opiera się o skrzydło typu delta. Bezzałogowiec o mniejszych rozmiarach jest trudniejszy do wykrycia, ale wpływa to na wielkość przenoszonej głowicy bojowej. W tym wypadku jej masa wynosi ok. 10-15 kg. Shahed-131 mają też mniejszy zasięg. Szacuje się go na ok. 900 km.