Ukraińcy mają nową broń. Stworzyli ją sobie sami
Ukraińcy wysyłają na front pierwsze egzemplarze samobieżnej haubicy 2S22 Bogdana. To broń, którą opracowali sami, na bazie już wcześniej wykorzystywanego prototypu.
01.06.2023 12:39
Zaprezentowany w 2018 r., jedyny posiadany przez Ukraińców egzemplarz 2S22 Bogdana był swojego rodzaju eksperymentem. Z racji uczestnictwa w operacji wyzwolenia Wyspy Węży stał się bardzo medialny. Jednocześnie okazało się wtedy, że prototyp wypada w walce bardzo obiecująco i zapadła decyzja o produkcji seryjnej. Na początku maja w sieci pojawiły się zdjęcia z zakładu produkcyjnego, a teraz 2S22 Bogdana zauważono w terenie, na jednej z ukraińskich dróg.
Udało się ukończyć prace nad 2S22 Bohdana
Porównanie nowego zdjęcia i wcześniejszych fotografii z produkcji zdaniem większości analityków i obserwatorów potwierdza, iż jest to egzemplarz z produkcji seryjnej. Zgadza się to też z ogłaszanym harmonogramem, wedle którego pierwsze 2S22 Bohdana z produkcji seryjnej miały trafić na front na początku lata.
- Bogdana jest dla nas bardzo ważna, zawarto już pierwsze umowy, a producent obiecał zrealizować pierwsze dostawy w najbliższych miesiącach - mówił w lutym br. minister obrony Ukrainy.
Z wcześniej podanych informacji mogliśmy dowiedzieć się, że w produkcji seryjnej zostaną wyeliminowane pewne drobne niedociągnięcia techniczne z prototypu. Wedle wstępnych doniesień główne zmiany konstrukcyjne miały objąć podwozie, później uwagę skierowano też na kabinę, ale nigdy nie podano dokładnych szczegółów na ten temat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nic nie zmieniano w najważniejszych aspektach dotyczących możliwości bojowych. 2S22 Bogdana korzysta pocisków z kal. 155 mm, czyli podstawowej amunicji w krajach NATO, która jest dostarczana do Ukrainy w dużych ilościach.
Haubica jest w stanie razić cele na dystansie do maksymalnie ok. 50 km (przy standardowych pociskach bez wspomagania skraca się on do ok. 40 km). Średnia szybkostrzelność to sześć pocisków na minutę. Głównie z tych powodów 2S22 Bohdana bywa porównywana do polskiej armatohaubicy Krab produkowanej przez Hutę Stalowa Wola. Sprzęt Ukraińców różni się jednak gabarytami i masą, waży ok. 22 t.
2S22 Bohdana czeka dalszy rozwój
Ukraińcy mają w planach dalsze modyfikacje tego sprzętu. Obecnie produkowane egzemplarze wykorzystują, podobnie jak prototyp, napęd 6x6. Na targach IDEX-2023 w Abu Zabi zaprezentowano jednak koncept 2S22 Bogdana o zauważalnie większych gabarytach.
Sprzęt określany przez niektórych mianem "Bogdana 3.0" miałby bazować na podwoziu czeskiej czteroosiowej ciężarówki Tatra T815 z napędem 8x8. Nadal ma być to haubica korzystająca z amunicji kal. 155 mm, ale jednocześnie posiadająca w ulepszony pełni zautomatyzowany mechanizm ładowania.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski