Ukraińcy dopadli rosyjską kolumnę sprzętu. Okupanci nie wiedzieli, co się dzieje
W rejonie miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim trwają bardzo ciężkie walki. Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) podaje, że Rosjanie przeprowadzają nawet kilka szturmów w ciągu dnia. Jeden z ostatnich ataków skończył się jednak dla nich porażką, stracili kilkudziesięciu żołnierzy i niemal całą kolumnę sprzętu.
28.05.2024 | aktual.: 28.05.2024 16:16
W mediach społecznościowych pojawiła się krótka relacja, która przedstawia działania ukraińskiej jednostki specjalnej Kraken. Dowiadujemy się z niej, że lista strat rosyjskiej broni to w tym przypadku m.in. bojowe wozy piechoty BMD, wóz desantu BMD-4M oraz czołgi T-72B3 i T-90M, które są jednymi z najlepszych czołgów, jakimi dysponują rosyjscy żołnierze walczący w Ukrainie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są to maszyny dysponujące rozbudowaną optoelektroniką bazującą na dobrych kamerach termowizyjnych.
Atak na rosyjską kolumnę sprzętu
"Nowy dzień, kolejny szturm. Obrońcy Czasiw Jar nie pozostawiają okupantom żadnych szans" – napisali w swojej relacji ukraińscy bojownicy.
Akcja obronna była w tym przypadku dobrze skoordynowana. Brały w niej udział drony, a także artyleria, przy pomocy której rosyjski sprzęt został skutecznie zatrzymany i zniszczony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cenne rosyjskie czołgi. Co posiadają?
Każda starta czołgu T-90M jest dla Rosjan bolesna z kilku względów. To maszyna, której wartość jest szacowana na ok. 4,5 mln dolarów. Władimir Putin w jednym z wystąpień określił T-90M mianem "najlepszego czołgu na świecie". I chociaż wojna w Ukrainie zweryfikowała jego możliwości i uwypukliła wady, pozostaje on najlepszym czołgiem, jakim obecnie Rosjanie atakują ukraińskie oddziały.
Jest wyposaży w armatę 2A46M-5 kal. 125 mm oraz system kierowania ogniem Kalina, a także w dwa karabiny maszynowe (kal. 7,62 mm i kal. 12,7 mm) i w bryłę wzmocnioną modułowym pancerzem reaktywnym Relikt. Silnik o mocy 1000 KM pozwala T-90M osiągać prędkość do ok. 65 km/h.
Czołgi T-72B3 bazują na T-72B i też są jednymi z nowszych w rosyjskiej armii, bo weszły do służby dopiero w 2013 r. Posiadają system kierowania ogniem Sosna-U, który bazuje na kamerach termowizyjnych Catherine-FC i automat ładowania przystosowany do bardziej różnorodnej amunicji przeciwpancernej, w tym pocisków z rodziny Świeniec z dłuższym penetratorem. Również w T-72B3 Rosjanie stosują pancerz reaktywny.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski