Ukraina ma odpowiedź na irańskie drony Shahed. Produkcja idzie pełną parą

 Shahed-136.
Shahed-136.
Źródło zdjęć: © Twitter | BSA
oprac. PMB

16.11.2023 13:23, aktual.: 17.01.2024 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ołeksandr Kamyszyn, minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy, przekazał informacje na temat produkcji ukraińskich dronów bojowych. Zgodnie z jego słowami, które zostały przytoczone przez ukraińską redakcję magazynu "Forbes", Ukraina miesięcznie jest w stanie wyprodukować kilkadziesiąt odpowiedników irańskich dronów Shahed.

Kamyszyn zaznaczył, że Ukraina rozpoczęła masową produkcję tych dronów, nazywając je "ukraińskimi Shahedami". Produkcja obejmuje kilkadziesiąt takich maszyn miesięcznie. Minister dodał również, że zwiększono produkcję "innych obiektów", nie precyzując jednak, co miał na myśli.

Ukraina rozpoczyna masową produkcję dronów

Minister Kamyszyn nie podał jednak nazw bezzałogowych statków powietrznych, które są analogami irańskich dronów Shahed, używanych przez Rosję.

"Zaczynając od tego, co nazywamy "ukraińskim Shahedem", nie podajemy nazwy tego produktu, ale rozpoczęliśmy jego masową produkcję i teraz wytwarzamy dziesiątki sztuk miesięcznie. Jednocześnie kontynuujemy produkcję innego typu uzbrojenia. Wcześniej produkowaliśmy go bardzo mało, ale teraz mamy przyzwoitą ilość." - powiedział Ołeksandr Kamyszyn, minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Duża skala produkcji ma być zasługą współpracy biznesu Ukroboronpromem, w ramach którego państwo wspiera prywatnych producentów.

"Wiele firm zajmujących się dronami dostrzegło w jednej z państwowych fabryk szansę na znalezienie zasobów, których nie byliby w stanie znaleźć samodzielnie." - dodał Kamyszyn.

Pozostałości drona Shahed odnalezione w Ukrainie
Pozostałości drona Shahed odnalezione w Ukrainie© Kyivcity.gov.ua, Wikipedia

Portal Ekonomiczna Prawda niedawno informował, że ukraińskie drony kamikadze są już zamawiane przez ukraińską armię. Nowe drony mają maksymalny zasięg lotu podczas operacji bojowej wynoszący 1000 km.

W kontekście konfliktu na Ukrainie, warto przypomnieć, że od września 2022 roku Rosja zaczęła wykorzystywać na froncie na Ukrainie bezzałogowce sprowadzane z Iranu. Drony kamikadze, głównie typu Shahed, mają zasięg do około 1 tys. km i mogą przenosić do 50 kg materiałów wybuchowych. Są one używane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie