Udana teleportacja z Ziemi na orbitę. Wielki sukces naukowców

Udana teleportacja z Ziemi na orbitę. Wielki sukces naukowców

Udana teleportacja z Ziemi na orbitę. Wielki sukces naukowców
Źródło zdjęć: © flickr.com | Thanasis Papathanasiou
Grzegorz Burtan
13.07.2017 10:07, aktualizacja: 26.02.2019 11:37

Mały krok dla naukowców, ogromny dla ludzkości. Chińscy badacze przetransportowali foton, jedną z cząstek elementarnych. Jaką metodą? Teleportacją. Prosto z Ziemi na orbitę.

Jak donosi BBC, naukowcy z Państwa Środka przeteleportowali cząstkę fotonu z laboratorium na pustyni Gobi do satelity, orbitującej ponad 480 kilometrów nad Ziemią. "Guardian" opisał proces jako zjawisko natychmiastowego przetransferowania właściwości fotonu z jednego miejsca do drugiego. Przez ponad 30 dni naukowcy z sukcesem teleportowali foton ponad 900 razy.

Wyniki eksperymentu są przełomowe. Przede wszystkim w kontekście internetu. Naukowcy między innymi z Uniwersytetu Stanforda już pracują nad kwantową siecią. Informacje nie byłyby w niej przesyłane metodą zerojedynkową, tylko za pomocą kwantowych stanów fotonów. Taka forma komunikacji byłaby znacznie bezpieczniejsza. Dlaczego? Bo możliwość odczytania tej formy sygnału byłaby jednorazowa. Jeśli ktoś próbowałby szpiegować nas w kwantowej sieci, zniszczyłby przekaz, jednocześnie się ujawniając. Nadchodzą naprawdę ciekawe czasy.

Przymierzasz się do zakupu sprzętu elektronicznego? Sprawdź rabaty na stronieRTVEUROAGD promocje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (153)