Ponad tysiąc dronów kamikadze dla Ukrainy. "Efekty niemile zaskoczą okupantów"

Drony kamikadze dla Ukrainy
Drony kamikadze dla Ukrainy
Źródło zdjęć: © Twitter
Karolina Modzelewska

29.10.2023 09:46, aktual.: 17.01.2024 15:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapotrzebowanie na drony w Ukrainie nie maleje. Ukraińscy żołnierze cały czas potrzebują ich do celów rozpoznawczych, kierowania ognia artyleryjskiego, czy przeprowadzania ataków na wroga. Dlatego też krajowi producenci robią, co mogą, aby sprostać stawianym im wymaganiom, a władze rozwijają program "Armia Dronów". W jego ramach nabyto właśnie ponad 1500 dronów kamikadze Shrike FPV i przekazano je walczącym na wschodnim froncie.

O zakupie i przekazaniu Siłom Zbrojnym Ukrainy pokaźnej liczby dronów poinformował minister transformacji cyfrowej Ukrainy, Mychajło Fiodorow. Polityk na platformie X (dawniej Twitter) podkreślił: "jeden dron kosztuje zaledwie kilkaset dolarów, ale efekty niemile zaskoczą okupantów. Kolejne UAV z Armii Dronów są w drodze". Według ukraińskiego serwisu Miliatrnego Fiodorow zapewnił: "każdy z dronów pomoże walczącym zamienić na złom jeszcze większą część sprzętu okupanta".

Armia dronów Ukrainy rośnie w siłę

Drony kamikadze FVP są prostym i tanim sposobem na zwiększenie możliwości uderzeniowych ukraińskich jednostek, które walczą w pobliżu linii frontu. Ich cena jest wielokrotnie niższa, niż w przypadku bezzałogowców specjalnie tworzonych na potrzeby wojskowe, są też łatwe w obsłudze i jednocześnie mogą zadać dotkliwe straty przeciwnikowi. Niewielkie modyfikacje, polegające m.in. na dodaniu do nich ładunków wybuchowych, zamieniają je w śmiercionośną broń.

Warto również wspomnieć, że rozwiązania typu FVP (ang. first person view) dzięki specjalnym goglom pozwalają pilotowi drona widzieć obraz w czasie rzeczywistym tak, jakby znajdował się na jego pokładzie. To z kolei umożliwia precyzyjne sterowanie urządzeniem i przeprowadzanie celnych ataków. Dzięki kamerze wiadomo też, że urządzenie dotarło do wyznaczonego celu. Po bezpośrednim uderzeniu drony kamikadze ulegają jednak zniszczeniu, dlatego zazwyczaj towarzyszą im drony obserwacyjne, dzięki którym można ocenić skutki ataku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drony kamikadze Shrike FPV są jednym z najnowszych dodatków do ukraińskiej armii dronów. Jest to rozwiązanie opracowane i produkowane przez ukraiński start-up zajmujący się technologiami obronnymi na potrzeby Sił Obronnych. Ich dokładna specyfikacja nie jest znana. Można jednak przypuszczać, że będą przenosiły ładunki wybuchowe o masie od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów, a ich zasięg wyniesie co najmniej kilkanaście kilometrów. Jak już bowiem informowaliśmy, projekt "Armia Dronów" odpowiada na potrzeby zgłaszane przez walczących. Informują oni o aktualnym zapotrzebowaniu na sprzęt i przekazują uwagi odnośnie tego, co najlepiej sprawdza się na linii frontu.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie