Twórca Amazona wpadł na wystrzałowy pomysł. Zbuduje ogromną rakietę wielokrotnego użytku

Twórca Amazona wpadł na wystrzałowy pomysł. Zbuduje ogromną rakietę wielokrotnego użytku

Twórca Amazona wpadł na wystrzałowy pomysł. Zbuduje ogromną rakietę wielokrotnego użytku
Źródło zdjęć: © Blue Origin
14.09.2016 09:21, aktualizacja: 14.09.2016 13:44

Twórca Amazona, właściciel firmy Blue Origin i miliarder Jeff Bezos wpadł na kolejny, wystrzałowy pomysł. I to dosłownie. W planach ma budowę ogromnej rakiety.

Ogromna rakieta New Glenn będzie zbudowana w dwóch wersjach - dwu- oraz trzystopniowej. W tej pierwszej średnica osiągnie 7 metrów, a wysokość ok. 8. metrów. W drugiej wersji - 95 metrów. Jej główny człon, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rakiety Falcon 9 produkcji SpaceX, będzie nadawał się do ponownego użytku.

Rozmiary rakiety, którą chce stworzyć Bezos, ustępują jedynie Saturnowi V - rakiecie, która używana jest do załogowych lotów kosmicznych Apollo i Skylab. Co ciekawe, urządzenie będzie napędzane silnikami BE-4 autorskiej produkcji Blue Origin. Kosmiczne dzieło ma ujrzeć światło dzienne do końca tej dekady.

288883885558081594
© Rakieta New Sheppard. (fot. Blue Origin)

_ - Rakietę New Glenn zaprojektowano tak, by mogła wynosić w przestrzeń kosmiczną satelity komercyjne oraz ludzi - _ czytamy wypowiedź Jeffa Bezosa na businessinsider.com.pl.

Aż do orbity okołoziemskiej

Wersja trzystopniowa rakiety w planach ma wznieść się ponad niską orbitę okołoziemską, a dwustopniowa dotrze do niskiej orbity okołoziemskiej.

Bez wątpienia Jeff Bezos ma ambitne plany. Jego ostatnia rakieta New Shepard, którą zaprojektowano pod kątem lotów suborbitalnych - inaczej mówiąc turystycznych - ruszy w kosmos w 201. roku.

288883885558343738
© Jeff Bezos, właściciel Blue Origin. (fot. Blue Origin)

Konkurencja nie śpi

SpaceX, firma Elona Muska, ma ogromne doświadczenie w temacie. Na swoim koncie posiada już dostarczenie ładunku na orbitę, w tym również na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jednak to nie oznacza, że Bezos i jego Blue Origin nie wejdą na wyżyny.

_ - Nasza wizja to miliony ludzi żyjących i pracujących w kosmosie. New Glenn to ważny krok w tym kierunku. Naturalnie, nie ostatni. Następny projekt, który bierzemy na deskę kreślarską, to New Armstrong, jednak to historia na przyszłość - _ powiedział Bezos australijskiemu Business Insider'owi.

Za: Business Insider

_ ew _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)