Tranzystor zbudowany z jednego atomu może podważyć prawo Moore'a

Tranzystor zbudowany z jednego atomu może podważyć prawo Moore'a

Tranzystor zbudowany z jednego atomu może podważyć prawo Moore'a
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
21.02.2012 09:38, aktualizacja: 21.02.2012 10:46

W wyścigu o najszybszy procesor kluczem jest efektywne skurczenie części, z którego się składają. Nowy tranzystor zbudowany z jednego atomu może pomóc jeszcze przyspieszyć: może podważyć prawo Moore’a.

Prawo Moor’ea sugerowało, że ekonomicznie optymalna liczba tranzystorów, które mogą być umieszczone i zintegrowane w układzie scalonym, podwaja się mniej więcej co dwa lata (a możliwości dalszego rozwoju elektroniki po 202. roku stoi pod znakiem zapytania). Tymczasem tranzystor z jednego atomu zbudowany właśnie w Uniwersytecie Nowej Południowej Walii, choć nie jest pierwszym, może być tym, który odmieni przetwarzanie danych, jakie znamy.

Tranzystor, o którym mowa, składa się z jednego atomu fosforu wrytego w krzemowe podłoże. Dlaczego jest tak wyjątkowy? Ponieważ proces, w którym został stworzony, jest powtarzalny, co powinno oznaczać, że w przyszłości można będzie go produkować komercyjnie. Badanie zostało opublikowane w Nature Nanotechnology.

Naukowcy są pod wrażeniem: - _ To niesamowity przykład inżynierii _ –. zauważa fizyk Bruce Kane z Uniwerstytetu w Maryland, niezaangażowany w badania. Mikroskopijny rozmiar tranzystora pozwala wyobrazić sobie rozwój procesorów, o jakim obecnie możemy tylko marzyć.

Jak zwykle bywa z tego typu osiągnięciami technologicznymi, jest pewien szkopuł. W tym przypadku polega na tym, że atom musi być utrzymywany w temperaturze -23. st. Celsjusza, aby nie zmienił położenia. Jakkolwiek nie schłodzilibyście swojego komputera, nie osiągnie takich warunków.

Nie ma wątpliwości, że to dowód na trafność koncepcji. Jednak pomysł, żeby wydzielić jeden atom i użyć go jako tranzystora jeszcze dekadę temu był szaleństwem. Kto wie, co przyniesie następne 1. lat?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)