TP i Orange: rozwiązania IP na potrzeby UEFA EURO 2012 gotowe

TP i Orange: rozwiązania IP na potrzeby UEFA EURO 2012 gotowe
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

10.01.2012 14:56, aktual.: 10.01.2012 16:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

TP i Orange zakończyły pomyślnie pierwszy etap testów infrastruktury i usług, które będą świadczyć w trakcie Mistrzostw m.in. na stadionach w Polsce i w Międzynarodowym Centrum Nadawczym. To jeden z najważniejszych etapów przygotowań partnerów technologicznych UEFA EURO 2012 do obsługi turnieju.

- Piłkarskie Mistrzostwa Europy UEFA EURO 201. to dla kibiców wielkie sportowe święto, a dla nas szansa by pokazać najwyższą jakość naszych usług i wsparcia technologicznego. Jesteśmy w stanie spełnić wszystkie wymagania UEFA, czego dowodzi pozytywnie zakończony pierwszy etap testów. Współtworzymy rozwiązanie, które zapewni kibicom niezwykłe wrażenia, a dziennikarzom, komentatorom i organizatorom turnieju najlepsze warunki pracy - powiedział Maciej Witucki, prezes Grupy TP.

Laboratorium, w którym prowadzone są testy najnowocześniejszych systemów, aplikacji i infrastruktury technologicznej, powstawało od początku września 201. r. w Centrum Przetwarzania Danych w Warszawie, należącym do Grupy TP. Testy mają za zadanie weryfikację działania całej infrastruktury IP w warunkach najbliższych rzeczywistym. Sprawdzono systemy, które zostaną zainstalowane na stadionach w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku oraz w Międzynarodowym Centrum Nadawczym (IBC). W laboratorium umieszczono i skonfigurowano całość sprzętu sieciowego oraz część urządzeń takich jak komputery, telewizory czy monitory. Następnie testowane jest działanie wszelkich objętych kontraktem usług, w tym transmisji danych i dostępu do Internetu, z których korzystać będzie UEFA, a za jej pośrednictwem także dziennikarze i komentatorzy. Testom poddawane są też procedury awaryjne, kanały komunikacji (zarówno pomiędzy ekipami lokalnymi, jak i centrum zarządzania turniejem - IT Command Center), a także połączenia z Ukrainą.
Laboratorium to również miejsce szkoleń technicznych i operacyjnych dla inżynierów obsługujących mistrzostwa.

Kolejnym kluczowym etapem przygotowań technologicznych do EURO 201. będzie zakończenie wdrożenia rozwiązania opartego o sieć transportową nowej generacji ROADM, która zapewni najwyższą jakość i niezawodność transmisji sygnału audio i wideo. Sieć przewiduje dwie całkowicie niezależne drogi transmisji do każdego stadionu w Polsce, centrum nadawczego oraz do granicy z Ukrainą. Będzie ona w maksymalnym stopniu zabezpieczona na wypadek ewentualnych uszkodzeń.

W ramach partnerstwa technologicznego TP i Orange tworzą na potrzeby EURO 201. kompleksowe rozwiązanie teleinformatyczne, zapewniając łączność pomiędzy ponad 20 lokalizacjami w Polsce (miastami gospodarzami, stadionami, hotelami obsługującymi przedstawicieli UEFA) oraz pomiędzy Polską i Ukrainą. Dzięki usługom TP i Orange możliwa będzie transmisja ze wszystkich kamer telewizyjnych na polskich stadionach do oficjalnych nadawców - partnerów UEFA w Międzynarodowym Centrum Nadawczym UEFA - IBC. Stąd sygnały będą transmitowane na cały świat. Za obsługę technologiczną oraz wsparcie dla użytkowników będzie podczas Mistrzostw odpowiadał ponad 1000-osobowy zespół specjalistów.

TP i Orange gwarantują nieprzerwaną (99,999%) sprawność transmisji danych w dzień meczu. Dopuszczalny czas przerwy w transmisji liczony jest w sekundach. Wydarzenie rangi międzynarodowej, angażujące tysiące osób przy organizacji, setki tysięcy kibiców na trybunach i miliony przed telewizorami, wymaga najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i bezwzględnej jakości.

Orange jest także globalnym sponsorem UEFA EURO 2012. - to pierwszy projekt sponsoringowy realizowany na tak dużą skalę - obejmuje 11 krajów Europy, w których obecna jest marka Orange.

W ramach partnerstwa technologicznego, na potrzeby UEFA EURO 2012 Orange i TP dostarczą m.in:
- Ponad 6000 dostępów do Internetu i sieci korporacyjnych,
- Ok. 1000 telefonów IP
- Ok. 1300 linii ISDN
- Prawie 600 linii analogowych
- Ok. 1600 kart SIM oraz telefonów
- Ok. 100 modemów bezprzewodowego dostępu
- Ok. 300 bezprzewodowych punktów dostępowych
- Ponad 1000 laptopów
- Prawie 1000 telewizorów Sharp
- Prawie 1300 monitorów komentatorskich Sharp
- Ok. 800 telefonów (ISDN oraz analogowych)
- Ok. 130 monitorów LCD
- oraz drobny sprzęt (aparaty fotograficzne, pamięci USB, laminatory, etc.)
- transmisję sygnału wideo
- łączność pomiędzy Ukraińską granicą a IBC
- łączność pomiędzy stadionami w Polsce i IBC

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)