Tesla Elona Muska ze Starmanem na pokładzie właśnie zbliżyła się do Marsa

Tesla Elona Muska ze Starmanem na pokładzie właśnie zbliżyła się do Marsa09.10.2020 09:48
Starman na pokładzie Tesli Roadster oddalającej się od Ziemi
Starman na pokładzie Tesli Roadster oddalającej się od Ziemi
Źródło zdjęć: © Getty Images

Starman to manekin, który "prowadzi" samochód Tesla Roadster wystrzelony w kosmos w lutym 2018 roku w ramach debiutanckiego startu rakiety Falcon Heavy. Teraz firma SpaceX poinformowała, że samochód z manekinem na pokładzie jest rekordowo blisko Czerwonej Planety. 

– Starman, który był ostatnio widziany w momencie oddalania się od Ziemi, po raz pierwszy zbliżył się do Marsa na odległość poniżej 5 mln mil – napisała firma SpaceX na Twitterze.

2,1 mld km

Jak wynika z wyliczeń portalu whereisroadster.com, Starman i Roadster okrążają Słońce raz na 557 dni. Na dzień dzisiejszy samochód i "kierowca" przebyli w kosmosie prawie 2,1 mld km, czyli wystarczająco dużo, aby przejechać wszystkie drogi na Ziemi ponad 57 razy.

Fiasko Elona Muska. Wartość jego firmy spadła o ponad 50 miliardów dolarów

Debiutanckie starty nowych rakiet to ryzykowna rzecz, co tłumaczy, dlaczego Musk postanowił umieścić Starmana i Roadstera na pokładzie pierwszego startu Falcon Heavy, zamiast użyć prawdziwego ładunku. Innym czynnikiem mógł być oczywiście marketing – Tesla to przecież także firma zarządzana przez tego ekscentrycznego miliardera.

Od czasu tamtego wydarzenia rakieta Falcon Heavy wykonała dwie kolejne misje. W kwietniu 2019 r. wyniosła na orbitę satelitę komunikacyjnego Arabsat-6A, a dwa miesiące później dostarczyła dwa tuziny ładunków na orbitę dla różnych klientów.

Czytaj też: Tesla Battery Day 2020. Elon Musk obiecuje przełom w akumulatorach aut elektrycznych

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)