Tesla Elona Muska ze Starmanem na pokładzie właśnie zbliżyła się do Marsa

Starman na pokładzie Tesli Roadster oddalającej się od Ziemi
Starman na pokładzie Tesli Roadster oddalającej się od Ziemi
Źródło zdjęć: © Getty Images

09.10.2020 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Starman to manekin, który "prowadzi" samochód Tesla Roadster wystrzelony w kosmos w lutym 2018 roku w ramach debiutanckiego startu rakiety Falcon Heavy. Teraz firma SpaceX poinformowała, że samochód z manekinem na pokładzie jest rekordowo blisko Czerwonej Planety. 

– Starman, który był ostatnio widziany w momencie oddalania się od Ziemi, po raz pierwszy zbliżył się do Marsa na odległość poniżej 5 mln mil – napisała firma SpaceX na Twitterze.

2,1 mld km

Jak wynika z wyliczeń portalu whereisroadster.com, Starman i Roadster okrążają Słońce raz na 557 dni. Na dzień dzisiejszy samochód i "kierowca" przebyli w kosmosie prawie 2,1 mld km, czyli wystarczająco dużo, aby przejechać wszystkie drogi na Ziemi ponad 57 razy.

Debiutanckie starty nowych rakiet to ryzykowna rzecz, co tłumaczy, dlaczego Musk postanowił umieścić Starmana i Roadstera na pokładzie pierwszego startu Falcon Heavy, zamiast użyć prawdziwego ładunku. Innym czynnikiem mógł być oczywiście marketing – Tesla to przecież także firma zarządzana przez tego ekscentrycznego miliardera.

Od czasu tamtego wydarzenia rakieta Falcon Heavy wykonała dwie kolejne misje. W kwietniu 2019 r. wyniosła na orbitę satelitę komunikacyjnego Arabsat-6A, a dwa miesiące później dostarczyła dwa tuziny ładunków na orbitę dla różnych klientów.

Czytaj też: Tesla Battery Day 2020. Elon Musk obiecuje przełom w akumulatorach aut elektrycznych

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (25)
Zobacz także