Trwa ładowanie...

Ten wirus zaatakował na całym świecie. Zobacz, czy twój komputer jest zagrożony

WannaCry siało spustoszenie jakiś czas temu, ale w przypadku wirusów atak nie kończy się od razu - kolejne komputery ciągle mogą być infekowane. W łatwy sposób sprawdzisz, czy padłeś ofiarą ataku.

Share
Ten wirus zaatakował na całym świecie. Zobacz, czy twój komputer jest zagrożony
Źródło: WP.PL
d8w3ndg

WannaCry to wirus, który zaatakował co najmniej 200 tys. urządzeń na całym świecie. Mowa tu nie tylko o prywatnych komputerach, ale i urządzeniach znajdujących się w szpitalach, bankach czy uniwersytetach. Czy wśród ofiar jest i twój sprzęt? Teraz łatwo to sprawdzisz.

Eksperci z firmy ESET przygotowali specjalne bezpłatne narzędzie, o nazwie EthernalBlue Vulnerability Checker. Znajdziemy go na stronie ESET.

d8w3ndg

Program pozwala sprawdzić, czy Windows posiada stosowne poprawki, czyniące go odpornym na ataki z wykorzystaniem ransomware’u WannaCry. Jeżeli nie, użytkownik dostanie informację, że powinien jak najszybciej wgrać stosowną łatkę.

Ofiarami WannaCry były nie tylko niezaktualizowane maszyny, ale przede wszystkim komputery z XP na pokładzie. O ile Microsoft dla nowszych wersji swojego systemu wydał poprawki już ponad dwa miesiące temu, to użytkownicy XP mogli z nich skorzystać już po ataku wirusa.

Co ciekawe, WannaCry powstał głównie dzięki… amerykańskim służbom. Lukę, pozwalającą zainfekować komputery, najpierw wykryła NSA, czyli amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza. Tyle że ich narzędzia zostały wykradzione przez hakerów, którzy wykorzystali je do swoich celów. WannaCry blokowało dostęp do komputera i żądało okupu.

d8w3ndg

Podziel się opinią

Share
d8w3ndg
d8w3ndg
Więcej tematów