Ten ptak jest samcem i samicą jednocześnie. Po połowie

Badacze natrafili na niezwykłego, bardzo rzadkiego ptaka, który posiada zarówno męskie, jak i żeńskie cechy płciowe, dokładnie po połowie – donosi portal Science Alert. 

Gynandromorficzny łuszcz strojny (Annie Lindsay/carnegiemnh.org)
Gynandromorficzny łuszcz strojny (Annie Lindsay/carnegiemnh.org)

08.10.2020 20:33

Chociaż nie można mieć pewności bez większych badań, badacze twierdzą, że ten łuszcz strojny (Pheucticus ludovicianus) jest prawdopodobnie produktem anomalii genetycznej znanej jako gynandromorfia dwustronna, która była już wcześniej zaobserwowana u ptaków.

W przeciwieństwie do prawdziwego hermafrodytyzmu, który oznacza posiadanie zarówno męskich jak i żeńskich narządów rozrodczych, gynandromorfy wykazują kontrastowe cechy płciowe po każdej stronie ciała.

Jeśli ptak jest podobny do innych gynandromorfów, które zna nauka, ten podział może dotyczyć także wnętrzności, w tym mózgu i organów rozrodczych.

Ostatnim razem, gdy w rezerwacie przyrody zaobserwowano tego rodzaju ptaka, w 2005 r. był to inny łuszcz strojny, z jednym różowym skrzydłem i jednym żółtym.

Przyczyny

To zjawisko pojawiło się również wśród gadów, motyli i skorupiaków, ale nadal nauka nie jest pewna, z czego się ono bierze. 

Początkowo sugerowano, że gynandromorfy powstały w wyniku połączenia dwóch rozwijających się, oddzielnie zapłodnionych embrionów, ale teraz naukowcy mają inny pomysł.

Kiedy samica ptaka wytwarza jajo, komórka ma za zadanie wyrzucić połowę swoich chromosomów do worka zwanego "ciałem polarnym". Jeśli jednak jajo zatrzyma to ciało, może ono utworzyć swoje własne jądro. 

Jeśli dwa plemniki zapłodnią jajo z dwoma jądrami, a nie z jednym, i jądra te zaczną dzielić się osobno po każdej stronie ciała potomka, teoretycznie mogą mieć własną płeć, jedna strona będzie posiadać chromosomy żeńskie, a druga męskie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)