Targi Polsecure 2024. Polska firma z prestiżową nagrodą za innowacje

BC Arms z Wyróżnieniem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej podczas targów Polsecure.
BC Arms z Wyróżnieniem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej podczas targów Polsecure.
Źródło zdjęć: © BC Arms
Przemysław Juraszek

25.04.2024 19:18

Targi Polsecure organizowane w Kielcach są największą w Polsce międzynarodową wystawą dedykowaną formacjom policyjnym podczas której są też wręczane prestiżowe nagrody. Jedna z nich otrzymała polska firma BC Arms za innowacyjne płyty balistyczne z serii PATROL.

Nagrodę za innowacyjność, zastosowane rozwiązania technologiczne i techniki projektowe wręczaną przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. otrzymała firma BC Arms znana choćby z pakietów opancerzenia umożliwiających każdej chętnej osobie na zbudowanie własnej opancerzonej limuzyny co widzieliśmy podczas targów MSPO w 2023 r.

Nagroda otrzymana podczas targów Polsecure dotyczy całej linii produktowej PATROL przeznaczonej dla funkcjonariuszy policji czy nawet cywilnych pracowników strzelnic. Poniżej przedstawiamy komentarz uzyskany od Krzysztofa Urbana, piastującego stanowisko CTO (Chief Technology Officer) w firmie BC ARMS.

Czujemy się bardzo docenieni otrzymanym Wyróżnieniem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Docenieni tym bardziej, że jest to nagroda pochodząca bezpośrednio od działającej aktywnie służby, co potwierdza naszą filozofię projektowania sprzętu i wyposażenia wraz z funkcjonariuszami.

W trakcie targów przeprowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami wszystkich właściwie formacji mundurowych i z wielką dumą możemy powiedzieć, że usłyszeliśmy właściwie same pochwały. Otrzymane wyróżnienie obejmuje nie jeden produkt, a całą linię pod nazwą PATROL obejmującą w szczególności: PATROL A będący superlekką twardą płytą chroniącą przed amunicją pistoletową i breneką gwarantując jednocześnie bezpieczne dla zdrowia a nie tylko ratujące życie ugięcia po trafieniu. PATROL K będący analogiczną do modelu A twardą płytą przeznaczoną dla kobiet, o anatomicznym kształcie. PATROL SOFT z kolei to stworzony na prośbę funkcjonariuszy policji wkład miękki w klasie K2 o obniżonym do 14,7mm średnim ugięciu w serii 6 strzałów, odporny oczywiście również na noże oraz szpikulce.

Do konkursu nie zdążyliśmy już zgłosić naszej najnowszej płyty w klasie K4 również o obniżonym do 20mm ugięciu oraz zdolności do zatrzymania aż trzech trafień w tym blisko krawędzi. Kolejną nowością była kamizelka niskoprofilowa klasy K1 przeznaczona do skrytego noszenia, ale też dla ochrony przed odłamkami dla cywilów. Jak zawsze podkreślaliśmy również, że wszystkie nasze produkty można kupić na rynku cywilnym.

Krzysztof UrbanCTO (Chief Technology Officer) firmy BC Arms

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Unikatowe rozwiązanie dla służb i cywilów z Polski

Płyty balistyczne z rodziny PATROL są wykonane z polietylenu o bardzo dużym ciężarze cząsteczkowym UHMWPE (od amerykańskiej firmy Honeywell) dzięki czemu są bardzo lekkie (600 g dla wersji rozmiarowej M) oferując przy tym bardzo wysoki poziom ochrony balistycznej znacznie wykraczający ponad najbardziej popularny na rynku standard płyt i kamizelek w normie NIJ IIIA oraz polskiej K2.

Tego typu normy bardzo dobrze chronią przed amunicją pistoletową, ale problemem są pociski poruszające się z wysoką prędkością. Takich jest niewiele, ale np. broń w postaci pistoletów maszynowych PPSz-41 na nabój 7,62x25 mm potrafi już powyższą ochronę pokonać.

Ten kaliber przynajmniej do niedawna był bardzo popularny w naszym regionie co sprawia, że dla bezpieczeństwa niektórzy funkcjonariusze kupowali na własną rękę cięższe płyty (około 1,5 kg) przystosowane do zatrzymywania amunicji pośredniej stosowanej m.in. w karabinkach z rodziny AK.

Te są jednak dużo cięższe (potrzebne są dwie) co w przypadku patroli pieszych powodowało nadmierne zmęczenie. W odpowiedzi na narzekania funkcjonariuszy firma BC Arms postanowiła zaprojektować rozwiązanie adekwatne do większego zagrożenia, a zarazem lekkie. Krzysztof powiedział nam też, że ich płyta jest w stanie zatrzymać pocisk o masie 5,5 g poruszający się z prędkością nawet 570 m/s, a nie 420 m/s jak ma to miejsce w przypadku normy K2.

Ponadto płyty z serii PATROL mają mieć mniejsze ugięcie tylne na poziomie 20 mm zamiast 40 mm. To im mniejsze tym lepiej, ponieważ zmniejsza ryzyko np. zatrzymania akcji serca wskutek rozpraszania energii. Firma nawet zadbała to płyty dostosowane do kobiecej anatomii co nie jest standardem wśród producentów płyt balistycznych.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)