Tak źle nie było od 14 mln lat. Badacze przyjrzeli się atmosferze
Zespół złożony z kilkudziesięciu naukowców przeanalizował dostępne dane na temat ziemskiej atmosfery. Okazuje się, że nie była w tak złym stanie od 14 mln lat.
Ziemska atmosfera nie była w tak złym stanie od 14 mln lat. Taką informację przedstawili naukowcy pod wodzą prof. Baerbel Hoenisch z Lamont-Doherty Earth Observatory działającego przy Uniwersytecie Columbia. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Science zawiera precyzyjną analizę składu powłoki naszej planety z okresu obejmującego 66 mln lat.
Mamy największe stężenie CO2 w atmosferze od 14 mln lat
Badanie, którego wynikami podzielili się naukowcy, dotyczyło zawartości dwutlenku węgla w atmosferze. Działalność człowieka doprowadziła do uzyskania tak dużego stężenia tego gazu, z jakim nie mieliśmy do czynienia od 14 mln lat. Mówimy o czasach, gdy na Grenlandii nie było lodu, a nasi przodkowie dopiero zaczynali przesiadać się z lasów na łąki. Wcześniej uważano, że podobne warunki miały miejsce 3-5 mln lat temu.
Badanie, o którym mowa w tym artykule, nie jest efektem zebrania nowych danych, a jedynie syntezy, ponownej oceny i aktualizacji informacji w oparciu o obecną wiedzę naukową. Prace zajęły siedem lat, a udział wzięło w nich 80 badaczy z 16 krajów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rośnie i nie przestanie
O jak dużym stężeniu jest mowa? Poziom dwutlenku węgla w atmosferze to 420 ppm (części na milion). Od stuleci wskaźnik ten dynamicznie rośnie: jeszcze w latach 50. XX wieku wynosił 316 ppm, a do końca XVIII wieku – oscylowało wokół 280 ppm.
Wzrost stężenia dwutlenku węgla sprawia, że w atmosferze zatrzymywane jest ciepło. To zaś bezpośrednio przekłada się na ocieplenie planety. Obecnie – w porównaniu do okresu przed industrializacją – temperatura jest już wyższa o 1,2 stopnia Celsjusza.
Jeśli nic się nie zmieni, to niewykluczone, że do roku 2100 stężenie osiągnie poziom 600 albo i 800 ppm. Takie wartości po raz ostatni miały miejsce w eocenie, a więc 30-40 mln lat temu. Na długo przed początkiem historii gatunku Homo, na Ziemi pełnej ogromnych owadów, gdy Antarktyda wcale jeszcze nie była pokryta lodem.
W formie ciekawostki można dodać, że najcieplejszy okres w historii Ziemi miał miejsce ok. 50 mln lat temu. Wówczas temperatura była o 12 stopni Celsjusza wyższa niż obecnie, a stężenie CO2 wynosiło 1600 ppm.
Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski