Trwa ładowanie...
d3lnh49
Internet

Tak Rosjanie manipulowali Amerykanami na Facebooku. Udostępniono 3,5 tys. reklam

Armia rosyjskich trolli wykorzystywała Facebooka, by manipulować i skłócić ze sobą Amerykanów. Dziś już można zobaczyć, jak dokładnie to robili. Światło dzienne ujrzały facebookowe reklamy wykupione przez Rosjan.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ujawniono, za co Rosjanie zapłacili na Facebooku
Ujawniono, za co Rosjanie zapłacili na Facebooku (East News, Fot: Saul Loeb)
d3lnh49

Dane ujawnione na stronie democrats-intelligence.house.gov zajmują prawie 9 GB danych. To pliki PDF, w których znajdziemy nie tylko zdjęcia reklam opublikowanych na Facebooku, ale też dane na temat postów. Czyli wyjaśnienie do kogo miały trafić, ile osób w nie kliknęło i ile rubli na nie wydano. Materiał jest potężny, bo zawiera ponad 3,5 tys. reklam publikowanych od kwietnia 2015 roku do sierpnia 2017 roku. Cała kampania kosztowała ponad 100 tys. dolarów. Facebook przekazał dane na ten temat we wrześniu.

Wykupione reklamy odnosiły się do takich kwestii, jak wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, imigranci, prawo do posiadania broni czy prawa osób homoseksualnych. Np. na jednej z reklam Hillary Clinton porównana jest do szatana.

d3lnh49

Same rozmiar pliku pokazuje, kiedy Rosjanie działali najaktywniej. Paczka z drugiego kwartału 2016 rok uzajmuje 1,4 GB, z kolei z czwartego - aż 1,6 GB. Rosjanie szczególnie aktywni byli również na początku 2017 roku.

Wielka ława przysięgłych oskarżyła 13 Rosjan oraz trzy rosyjskie podmioty w związku z ingerencją w wybory prezydenckie w 2016 roku. Oskarżono ich między innymi o "spisek mający na celu oszukanie USA" i oszustwa bankowe. Strategicznym celem było jednak "stworzenie podziałów w amerykańskim systemie politycznym" podczas wyborów prezydenckich i sam wpływ na nie.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3lnh49

d3lnh49
d3lnh49