Tak Rosjanie manipulowali Amerykanami na Facebooku. Udostępniono 3,5 tys. reklam

Tak Rosjanie manipulowali Amerykanami na Facebooku. Udostępniono 3,5 tys. reklam

Tak Rosjanie manipulowali Amerykanami na Facebooku. Udostępniono 3,5 tys. reklam
Źródło zdjęć: © East News | Saul Loeb
Adam Bednarek
11.05.2018 09:34, aktualizacja: 11.05.2018 10:34

Armia rosyjskich trolli wykorzystywała Facebooka, by manipulować i skłócić ze sobą Amerykanów. Dziś już można zobaczyć, jak dokładnie to robili. Światło dzienne ujrzały facebookowe reklamy wykupione przez Rosjan.

Dane ujawnione na stronie democrats-intelligence.house.gov zajmują prawie 9 GB danych. To pliki PDF, w których znajdziemy nie tylko zdjęcia reklam opublikowanych na Facebooku, ale też dane na temat postów. Czyli wyjaśnienie do kogo miały trafić, ile osób w nie kliknęło i ile rubli na nie wydano. Materiał jest potężny, bo zawiera ponad 3,5 tys. reklam publikowanych od kwietnia 2015 roku do sierpnia 2017 roku. Cała kampania kosztowała ponad 100 tys. dolarów. Facebook przekazał dane na ten temat we wrześniu.

Wykupione reklamy odnosiły się do takich kwestii, jak wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, imigranci, prawo do posiadania broni czy prawa osób homoseksualnych. Np. na jednej z reklam Hillary Clinton porównana jest do szatana.

Same rozmiar pliku pokazuje, kiedy Rosjanie działali najaktywniej. Paczka z drugiego kwartału 2016 rok uzajmuje 1,4 GB, z kolei z czwartego - aż 1,6 GB. Rosjanie szczególnie aktywni byli również na początku 2017 roku.

Wielka ława przysięgłych oskarżyła 13 Rosjan oraz trzy rosyjskie podmioty w związku z ingerencją w wybory prezydenckie w 2016 roku. Oskarżono ich między innymi o "spisek mający na celu oszukanie USA" i oszustwa bankowe. Strategicznym celem było jednak "stworzenie podziałów w amerykańskim systemie politycznym" podczas wyborów prezydenckich i sam wpływ na nie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)