Tajemniczy kontener na okręcie. Skrywa coś wyjątkowego

Francuzi testują nowoczesną broń – podaje serwis Naval News. System broni laserowej HELMA-P sprawdzono na Morzu Śródziemnym i został uruchomiony na pokładzie niszczyciela typu Horizon Forbin (D620).

Tajemnicza broń na okręcie Francuzów.
Tajemnicza broń na okręcie Francuzów.
Źródło zdjęć: © YouTube | Naval News
Norbert Garbarek

Ukryta w tajemniczym kontenerze na francuskim okręcie bojowym laserowa broń potwierdza, że Paryż nie chce być w tyle za największymi mocarstwami i testuje najnowocześniejsze technologie w branży militarnej. Celem testu systemu HELMA-P na Morzu Śródziemnym była ocena gotowości operacyjnej, ale też sprawdzenia skuteczności broni laserowej do zwalczania zagrożeń z powietrza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowoczesna broń Francuzów. System laserowy HELMA-P

Sprzęt przetestowany w ostatnim czasie przez francuską marynarkę wojenną jest przeznaczony do eliminowania zagrożeń asymetrycznych. Oznacza to, że jest w stanie zniszczyć drony oraz improwizowaną amunicję krążącą, ale też poruszające się po wodzie niewielkie łodzie.

Na kompleks HELMA-P składa się 2-kilowatowy laser, radar śledzący, czujnik elektrooptyczny i system dowodzenia i kontroli ostrzału. Każdy z elementów stale ze sobą współpracuje po to, aby zagwarantować maksymalnie wysoką celność ataku laserowego oraz śledzenia celów.

Testowanie systemu HELMA-P

Do obsługi 2-osiowej wieżyczki potrzeba tylko jednego członka załogi. Wiązki laserowe mają z kolei docierać do celów oddalonych nawet o 1 kilometr, a więc nawet 3 do 4 razy więcej w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami zwalczania dronów – zauważa Naval News.

Istotną zaletą systemu jest możliwość szybkiej integracji broni we francuskiej flocie. Nie bez znaczenia pozostaje też koszt użycia systemu, który jest wielokrotnie niższy w porównaniu z konwencjonalną bronią opierającą się o pociski i rakiety.

Warto zaznaczyć, że systemy laserowe mają pewne ograniczenia wynikające ze złych warunków atmosferycznych. Niesprzyjająca pogoda skutecznie ogranicza zasięg broni, co jednak na wodach Morza Śródziemnego, gdzie Francuzi testowali HELMA-P, nie powinno stanowić istotnego utrudnienia.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)