Tajny chiński statek kosmiczny wylądował po 2 dniach w kosmosie
Chiński rząd ogłosił, że po dwóch dniach spędzonych na orbicie udało im się bezpiecznie wylądować na Ziemi statkiem kosmicznym wielokrotnego użytku – donosi portal Science Alert. To element tajnego chińskiego planu militarnego.
Statek kosmiczny Chongfu Shiyong Shiyan Hangtian Qi (CSSHQ) został wystrzelony 4 września za pomocą rakiety nośnej March-2F z Jiuquan Satellite Launch Centre w północno-zachodnich Chinach. Obiekt znajdował się na orbicie przez dwa dni (jednak nie wiadomo, co tam właściwie robił), a następnie wrócił do Jiuquan zgodnie z planem w niedzielę. Szczegóły misji i detale dotyczące samego statku są tajne, a Chiny nie udostępniły nawet zdjęć startu.
Jeśli dalsze działania związane z rozwojem CSSHQ się powiodą, Chińczykom uda się nie lada wyczyn. Tylko niewiele firm posiada bowiem np. samoloty kosmiczne czy kapsuły załogowe wielokrotnego użytku i w większości są to amerykańskie firmy.
Obniżenie kosztów? Być może
Biorąc pod uwagę fakt, że jedno wystrzelenie rakiety może kosztować dziesiątki milionów dolarów, wielokrotny użytek może pozwolić na obniżenie kosztów. Należy jednak zauważyć, że możliwość wielokrotnego użytku statków kosmicznych i ich części niekoniecznie oznacza, że w końcowym rozrachunku będą one kosztować mniej.
Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"
Za przykład portal Science Alert podaje wahadłowiec kosmiczny NASA, który był pierwszym częściowo nadającym się do wielokrotnego użytku pojazdem startowym, a nie sprawił, że proces startu był tańszy od systemów startowych, które później utylizowano.