Tajna misja rozpoczęta. Chiny wystrzeliły w kosmos statek kosmiczny
Chiny rozpoczęły tajną misję, w ramach której wystrzeliły w kosmos autorski statek kosmiczny. Pojazd wielokrotnego użytku pozostanie na orbicie przez bliżej nieokreślony czas. Państwo Środka zapewnia, że przedsięwzięcie ma charakter pokojowy.
Start rakiety Long March 2F, która wyniosła na orbitę pojazd wielokrotnego użytku, miał miejsce 4 września, w Centrum Startowym Satelitów Jiuquan na pustyni Gobi. Jak na razie nie wiadomo, ile czasu tajemniczy pojazd spędzi w kosmosie.
Chińska Agencja Kosmiczna nie podała żadnych szczegółów zarówno odnośnie przedsięwzięcia, jak i samego statku kosmicznego. Władze kraju poinformowały jednak, że misja ma charakter pokojowy i nie ma na celu wykorzystania przestrzeni kosmicznej w inny sposób.
Wspomniana rakieta brała już udział w misjach kosmicznych, wynosząc na orbitę pojazdy Shenzhou oraz moduły orbitalne Tiangong-1 i Tiangong-2.
Zdaniem ekspertów, tajemniczy statek kosmiczny może pełnić podobną funkcję, co od lat testowany przez Stany Zjednoczone pojazd X-37B. Maszyna powstała we współpracy z Boeingiem, wykonuje wiele eksperymentów na potrzeby NASA oraz amerykańskiej armii. Jego ostatnia misja zakończyła się dopiero po 780 dniach.
Według nieoficjalnych informacji, statki tego typu mogą służyć również do przenoszenia bomby jądrowej.
Chiny kładą coraz mocniejszy nacisk na eksplorację kosmosu. Świadczy o tym m.in. rozpoczęta w lipcu tego roku misja Tianwen-1. Celem historycznego dla kraju przedsięwzięcia jest pozyskanie jak największej ilości informacji na temat Marsa.