Tajemnicze struktury na dnie Rowu Japońskiego. Zmieściłby się tam Mount Everest

Naukowcy odkryli nietypowe struktury w Rowie Japońskim. Wynikami badań podzielili się na łamach naukowego czasopisma "Nature Communications". Okazuje się, że przyroda znalazła na dnie swój własny sposób na przetrwanie.

Nurek badający głęboki rów oceaniczny, zdjęcie ilustracyjne (AI)
Nurek badający głęboki rów oceaniczny, zdjęcie ilustracyjne (AI)
Źródło zdjęć: © AI, Adobe Stock

Rów Japoński, jedno z najgłębszych miejsc na naszej planecie, położony jest na dnie Oceanu Spokojnego, w pobliżu Japonii. Niedawno przeprowadzone badania przez międzynarodowy zespół naukowców przyniosły ekscytujące odkrycia, ujawniające skomplikowane struktury, które są śladami aktywności biologicznej. Swoje badania opublikowali w "Nature Communications".

Ekstremalne środowisko pełne życia

Rów Japoński osiąga głębokość około 9 kilometrów, więc na jego dnie zmieściłby się najwyższy szczyt na Ziemi - Mount Everest, liczący 8848 m n.p.m. Rów jest częścią tzw. ognistego pierścienia Pacyfiku. W tym rejonie ruchy płyt tektonicznych regularnie wywołują trzęsienia ziemi oraz tsunami, co zwróciło uwagę geologów i biologów na to miejsce.

Nowe badanie Rowu Japońskiego na Oceanie Spokojnym
Nowe badanie Rowu Japońskiego na Oceanie Spokojnym© Nature Communications

Ten podwodny kanion charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami – ogromnym ciśnieniem, zimnem i mrokiem. Pomimo tego, życie kwitnie na dnie Rowu Japońskiego. Naukowcy z różnych krajów, współpracujący pod przewodnictwem badaczy z Finlandii, odkryli wiele form życia, które przystosowały się do tych surowych warunków i potrafią rozbić osady morskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zespoły badawcze zauważyły liczne głębinowe organizmy, które ryją w osadach i tworzą zaawansowane struktury. Jak odkryli naukowcy, te stworzenia ewoluowały, aby zbierać składniki odżywcze z mułu, co umożliwia im przetrwanie. To sprawka stworzeń, które zaadaptowały się do ciężkich warunków. Roi się tam od głębinowych istot, które ryją zawiłe nory i tunele.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dostosowanie do głębokości

Rowy oceaniczne, pomimo głębokości i wyzwań środowiskowych, są domem dla zróżnicowanych form życia. W strefie hadalnej, czyli najgłębszej strefie występującej w oceanach, zaczynającej się od głębokości 6000 metrów, wskazuje się na obecność drobnoustrojów, a także bardziej rozbudowanych organizmów, takich jak gąbki, meduzy, czy skorupiaki.

Z nowych badań Rowu Japońskiego wynika, że to regularne dostawy osadów z innych części oceanu są kluczowe dla przetrwania i regeneracji społeczności zwierząt oraz mikroorganizmów na dnie tego typu formacji. Prądy oceaniczne przynoszą ze sobą nie tylko osady, ale także tlen i niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu "resetowi" parametry środowiskowe ulegają zmianie, co przyciąga nowe organizmy - uważają naukowcy.

Rów Japoński
Rów Japoński© Wikipedia Commons

Odkrycia te pokazują, jak skomplikowane i dynamiczne jest życie w najgłębszych częściach Oceanu Spokojnego. Dzięki zaawansowanym procesom naturalnym, różnorodność i rozwój organizmów na tych głębokościach są o wiele bardziej złożone, niż wcześniej przypuszczano.

wiadomościnaukaocean

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)