Tajemnicza struktura w pobliżu Stonehenge. Ma ok. 4500 lat

Tajemnicza struktura w pobliżu Stonehenge. Ma ok. 4500 lat

Tajemnicza struktura w pobliżu Stonehenge. Ma ok. 4500 lat
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
24.06.2020 08:19, aktualizacja: 24.06.2020 10:47

Archeolodzy z University of Bradford poinformowali o odkryciu niezwykłej struktury z okresu neolitu w pobliżu Stonehenge. Badacze podejrzewają, że mogła wskazywać ludziom drogę do miejsc świętych.

W Durrington Walls niedaleko Stonehenge naukowcy znaleźli liczne szyby sprzed 4500 lat. Nowo odkrytą strukturę tworzy 20 oddzielnych dołów, które stanowią ponad 2 km pierścień. W jego centrum znajduje się Durrington Walls i Woodhenge.

Durrington Walls to neolityczna osada usytuowana ok. 3 km od Stonehenge i również można w niej znaleźć kamienny krąg. Z kolei Woodhenge to krąg składający się z kamieni i drewna znajdujący się w obrębie Stonehenge World Heritage Site.

Archeolodzy z University of Bradford uważają, że doły mają ok. 10 metrów średnicy i 5 metrów głębokości. Ich zdaniem mogą wyznaczać granicę i stanowić rodzaj drogowskazu, prowadzący do miejsc kultu religijnego. Potwierdzeniem tej hipotezy może być grobla Larkhill, znajdująca się na granicy pierścienia i stanowiąca coś na kształt bramy.

Obraz
© Materiały prasowe

Naukowcy sądzą, że w sumie wykopanych zostało 30 dołów, jednak nie wszystkie udało się odnaleźć. Z niektórych z nich wydobyto fragmenty kości i krzemionki, co świadczy o świadomej aktywności ludzi na tym terenie.

Dzięki nowej technologii skanowania radarowego i magnetometrii udało się wykluczyć hipotezę, że doły stanowiły naturalne wgłębienie terenu. Szczegółowe badania potwierdziły też nieprzypadkowe ułożenie dołów.

- Obszar wokół Stonehenge to jeden z najlepiej archeologicznie zbadanych obszarów na świecie. Niezwykłe jest to, że nowoczesne technologie pozwalają na dokonywanie kolejnych odkryć tak wielkich prehistorycznych struktur - wyjaśnił profesor Vince Gaffney, główny autor opracowania. Badania zostały przeprowadzone w ramach Stonehenge Hidden Landscape.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)