Intensywna susza odsłoniła 4000-letni hiszpański "Stonehenge"
Przez dziesięciolecia starożytny krąg kamieni leżał ukryty pod wodami Valdecañas, a jego najwyższe punkty raz na jakiś czas wyłaniały się nad powierzchnię. Intensywna susza całkowicie odsłoniła niezwykłą konstrukcję.
23.09.2019 | aktual.: 23.09.2019 10:12
Miesiące intensywnej suszy przyczyniły się do spadku wody w zbiorniku Valdecañas. To wystarczyło, aby odsłonić starożytną kamienną konstrukcję. Obecnie trwa debata, czy kamienie należy przenieść, czy pozostawić w miejscu, gdzie zostały odkryte.
Krąg składa się ze 150 kamieni, określanych jako Dolmen z Guadalperal. Zdaniem badaczy został zbudowany w epoce neolitu i brązu nad brzegiem rzeki Tag i ma prawdopodobnie co najmniej 4000 lat.
Niezwykłe miejsce na nowo odkryto dopiero w latach 20 XX. wieku. Kamienie ułożone w krąg zainteresowały niemieckiego antropologa Hugo Obermaiera, który analizował pobliską architekturę.
Podobieństwo do Stonehenge
Pionowe filary lub ortostaty przypominają grubo ciosane megality znanego brytyjskiego Stonehenge, ale też innych budowli megalitycznych. Pozwala to sądzić, że hiszpańska konstrukcja służyła do podobnych celów, a przede wszystkim była miejscem kultu.
Początkowo ułożenie kamieni przypominało obserwatorium astronomiczne, ale dodawane przez lata poziome kamienne płyty przekształciły je w coś, co wygląda jak grobowiec lub schronienie nazywane - dolmen.
Jeśli miejsce to kiedykolwiek ukrywało cenne relikwie i inne wartościowe przedmioty, fale najeźdźców, wandali, czy zwykłych złodziei już dawno je rozgrabiły.
Przeznaczenie obiektu
Badania Obermaiera pozwoliły na odnalezienie kilku osobistych przedmiotów, ukrytych wśród stosów kamieni. Sugerują one, że kiedyś mogło to być miejsce pochówku. Symbole takie jak ludzka postać i wąż, wyryte w kamieniu przy wejściu również informują o sakralnym przeznaczeniu konstrukcji.
Zdaniem prezesa lokalnego stowarzyszenia kulturalnego Roots of Peraleda – Angel'a Castaño, Dolmen z Guadalperal był centrum handlowym i kulturalnym obszaru.