Tajemnicza kula pojawiła się w kosmosie. Wcześniej mogła być potężną supernową
Międzynarodowy zespół badawczy odkrył tajemniczą, idealnie sferyczną bańkę w Drodze Mlecznej, co budzi wiele pytań o jej pochodzenie. Zyskała już nawet swój przydomek - Teleios.
Badacze z całego świata są zaskoczeni nowym odkryciem w naszej galaktyce. W danych z potężnego radioteleskopu zidentyfikowano idealnie sferyczną bańkę, która jest pozostałością po wybuchu supernowej. Obiekt ten, nazwany Teleios, stanowi zagadkę dla naukowców, którzy próbują zrozumieć jego genezę.
Jak powstała tajemnicza sfera Teleios?
Obiekt badał międzynarodowy zespół kierowany przez astrofizyka Miroslava Filipovića z Western Sydney University w Australii. Nadali mu nazwę Teleios, od starogreckiego słowa oznaczającego "doskonałość". Analiza została wysłana do naukowego czasopisma "Publications of the Astronomical Society of Australia" i na razie jest dostępna w bazie artykułów arXiv.
Filipović i jego współpracownicy przeprowadzili dokładną analizę obiektu i odkryli, że słabo świeci on tylko w długościach fal radiowych. Długość fali jego świecenia ujawniła, że najprawdopodobniej jest pozostałością supernowej typu Ia – jednego z najjaśniejszych typów supernowych we Wszechświecie. Te supernowe występują, gdy biały karzeł na bliskiej podwójnej orbicie z gwiazdą towarzyszącą pochłania tak dużo materiału od wspomnianej gwiazdy towarzyszącej, że przekracza limit swojej masy i eksploduje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Określenie odległości do Teleiosa okazało się trudne. Naukowcy rozważają dwie możliwości: 7 175 lat świetlnych lub 25 114 lat świetlnych. Każda z tych odległości sugeruje inną historię ewolucyjną obiektu. W przypadku bliższej odległości, Teleios miałby mniej niż 1000 lat, a przy dalszej - ponad 10 000 lat. "Brak bezpośrednich dowodów uniemożliwia definitywne potwierdzenie jakiegokolwiek scenariusza" - dodają badacze.
Jak daleko znajduje się Teleios?
Jednak brak promieniowania rentgenowskiego, które powinno towarzyszyć takiemu zjawisku, komplikuje sprawę. "Wszystkie możliwe scenariusze mają swoje wyzwania, zwłaszcza biorąc pod uwagę brak promieniowania rentgenowskiego" - piszą naukowcy w swojej pracy.
"Wszystkie możliwe scenariusze mają swoje wyzwania, zwłaszcza biorąc pod uwagę brak emisji promieni rentgenowskich, które prawdopodobnie będą wykrywalne na podstawie naszego modelowania ewolucyjnego. Chociaż uważamy scenariusz typu Ia za najbardziej prawdopodobny, zauważamy, że nie ma bezpośrednich dowodów, które mogłyby ostatecznie potwierdzić jakikolwiek scenariusz, a potrzebne są nowe, czułe i wysokorozdzielcze obserwacje tego obiektu" - uważają badacze.
Teleios, choć bliższy niż inne tajemnicze obiekty, takie jak Odd Radio Circles, wciąż pozostaje zagadką. Jego niemal doskonała symetria jest rzadkością wśród pozostałości po supernowych, które zazwyczaj są asymetryczne. Naukowcy planują dalsze obserwacje, aby lepiej zrozumieć ten niezwykły obiekt.