Tajemnicza broń dla Ukrainy. Kinetic Defence Vehicle na liście niemieckiej pomocy
Na liście niemieckiej pomocy wojskowej dla Ukrainy znalazła się tajemnicza broń. Opracowany przez Diehl Defence pojazd o nazwie Kinetic Defence Vehicle nie figuruje na liście sprzętu produkowanego przez ten koncern. Co otrzymała Ukraina i jakie są możliwości tej broni?
Niemcy szczegółowo informują o swojej pomocy wojskowej dla Ukrainy, publikując regularnie aktualizowaną listę przekazanego i planowanego do przekazania sprzętu.
Obok czołgów Leopard 2 i Leopard 1, a także znacznej liczby różnego rodzaju pojazdów – od bojowych wozów piechoty, poprzez transportery opancerzone, po pojazdy przeciwminowe MRAP, na liście znalazł się także sprzęt o nazwie Kinetic Defence Vehicle.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czas na AI. Zapowiedź buntu maszyn czy nowa rewolucja przemysłowa? - Historie Jutra napędza PLAY #5
Jak ustalił ukraiński serwis Militarny, pod tą nazwą kryje się nowa broń opracowana przez Diehl Defence. Istnienie tego sprzętu zostało po raz pierwszy ujawnione w lutym 2024 roku na targach Enforce TAC.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Nowy sprzęt łowców dronów
Kinetic Defence Vehicle to lekki pojazd bazujący na samochodzie Enok MBB (wojskowej wersji Mercedesa klasy G), wyposażony w głowicę optoelektroniczną opracowaną przez firmę Diehl, amerykański radar Echodyne i moduł bojowy Slinger, będący odmianą modułu EOS R400, którego kilkadziesiąt egzemplarzy zostało już wcześniej kupionych przez Ukrainę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
R400S | EOS Defense Systems USA
EOS R400 jest uzbrojony w wielolufowy karabin maszynowy kalibru 7,62x51 mm (opcjonalnie może być wyposażony w ciężki karabin maszynowy 12,7 mm, działko 30 mm, wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych lub granatnik kalibru 40 mm). Dzięki takiemu wyposażeniu Kinetic Defence Vehicle to lekki, wysoce mobilny, wyspecjalizowany łowca dronów, przypominający nieco polskiego "potwora z Tarnowa".
Choć Kinetic Defence Vehicle jest wyposażony w radar, źródła ukraińskie podkreślają możliwości głowicy Dhiela – dzięki niej pracujący całkowicie pasywnie sprzęt jest w stanie wykryć i śledzić drona wielkości popularnego modelu Phantom 4 z odległości kilometra i z takiego dystansu może go również zwalczać z użyciem karabinu maszynowego.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski