Naukowcy stworzyli sztuczne serce w drukarce 3D. Składa się z komórek pacjenta

Naukowcy stworzyli sztuczne serce w drukarce 3D. Składa się z komórek pacjenta
Źródło zdjęć: © Advanced Science
Arkadiusz Stando

16.04.2019 12:19, aktual.: 16.04.2019 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie dokonali przełomu. Stworzyli pierwsze w historii sztuczne serce wydrukowane w technologii 3D. Wykorzystali komórki pacjenta do imitacji prawdziwego organu, zachowującego środowisko organiczne.

15 kwietnia w serwisie Advanced Science opublikowano artykuł opisujący ogromne dokonanie naukowców z Izraela. Do tej pory, lekarze zajmujący się medycyną regeneracyjną zdołali wydrukować tylko sztuczne serce, ale bez tkanek, bez naczyń krwionośnych.

"To pierwszy raz, gdy ktokolwiek z powodzeniem zaprojektował i wydrukował całe serce pełne komórek, naczyń krwionośnych, i komór" - mówi prof. Tal Dvir, który kierował zespołem badawczym.

Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci ludzi w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie przeszczep jest jedynym dostępnym sposobem leczenia pacjentów z niewydolnością serca. Do tego potrzebni są jednak dawcy.

To coś więcej, niż sztuczny organ. "To serce powstaje z ludzkich komórek i specyficznej dla pacjenta materii biologicznej. W tym przypadku wykorzystaliśmy specjalny 'biologiczny atrament', stworzony z różnych cukrów i białek. Można go wykorzystać do drukowania w 3D złożonych modeli tkanek" - mówił prof Dvir.

Żeby stworzyć serce składające się z komórek pacjenta, naukowcy najpierw pobrali biopsję tkanki tłuszczowej. Wytworzone sztuczne komórki wymieszano z hydrożelem. To pozwoliło stworzyć specyficzne dla pacjenta środowisko, współgrające z układem odpornościowym i naczyniami krwionośnymi.

Zdaniem prof. Dvira zastosowanie "rodzimych" materiałów specyficznych dla pacjenta ma kluczowe znaczenie dla skutecznego projektowania tkanek i narządów.

Następnym etapem, po stworzeniu sztucznego serca, będzie oczywiście rozwój projektu. Naukowcy planują tworzyć kolejne egzemplarze i uczyć ich zachowywania się jak prawdziwe serca. Potem nadejdzie czas na wszczepienie drukowanego organu. Na początku naukowcy planują dokonać testu na zwierzętach.

druk 3dnaukamedycyna
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także