Grafen to już przeszłość. Chińscy naukowcy odkryli niesamowite właściwości borofenu

Grafen to już przeszłość. Chińscy naukowcy odkryli niesamowite właściwości borofenu12.04.2019 15:33
Grafen to już przeszłość. Chińscy naukowcy odkryli niesamowite właściwości borofenu
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

Borofen po raz pierwszy do świata mediów trafił w 2015 roku, jako "brat grafenu". Jego istnienie przewidywano jeszcze w latach 90'. Teraz chińscy naukowcy pokazali, do czego można go wykorzystać.

Grafen wzbudził wiele emocji w świecie nauki i techniki. Ta dwuwymiarowa struktura zainteresowała masę potencjalnych wynalazców i projektantów. Ale rozbudziła też żądzę pójścia o krok dalej w stronę tego typu materiałów. Najbardziej ekscytującym naukowców jest aktualnie borofen.

Zastosowanie borofenu ma być znacznie szersze niż w przypadku grafenu. Elektrochemicy mówią przede wszystkim o znacznym zwiększeniu mocy baterii litowo-jonowych. Naukowcy zauważyli jego możliwość do ogromnego przyśpieszania zjawiska katalizy. Fizycy mówią też o wykorzystaniu go jako czujnika.

Czym jest borofen i do czego go użyć?

Można go porównywać do grafenu. Jest podobnego rodzaju strukturą dwuwymiarową. Składa się z klastrów liczących po 36 atomów boru, podobnie do grafenu. Od 2015 roku, kiedy to udało się pierwszy raz stworzyć borofen, trwają badania nad jego właściwościami.

289802945678441466
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

Ostatnie wyniki badań dały kilka cennych wniosków. Jednym z nich jest to, że "grafen może się pakować". Borofen jest zarówno bardziej wytrzymałą jak i elastyczną strukturą. Jest dobrym przewodnikiem elektrycznym oraz cieplnym. Może służyć także nadprzewodnictwu.

Te właściwości różnią się w zależności od ułożenia oraz struktury borofenu. Np. od rozmiarów "pustego miejsca" między sześciokątami złożonymi z atomów pierwiastka. To sprawia, że borofen jest bardzo ekscytujący dla naukowców. Jak sami mówią, jest "przestrajalny". Można go dostosować do własnych potrzeb.

Borofen, mimo składania się z 36 atomów boru, jest dosyć lekki. Jest też silnie reaktywny, co naukowcy z Chin chcą wykorzystać. Sądzą, że będzie doskonałym wyborem do przechowywania jonów metali w bateriach.

Borofen i wodór. To może być przełomowy rodzaj pozyskiwania energii

Widzą też inne ciekawe rozwiązania. Na przykład atomy wodoru bardzo łatwo wtykają się w warstwy borofenu. Jak można wykorzystać tą cechę? W bardzo prosty sposób. Borofen w roli magazyniera. Według wstępnych wyliczeń, mógłby przetrzymywać nawet 15 proc. wodoru w stosunku do swojej masy. Na tym polu totalnie kładzie konkurencyjne materiały.

Jest też inny rodzaj wykorzystania go z dokładnie tym samym pierwiastkiem. Naukowcy znaleźli sposób na rozkład cząsteczkowy wodoru w jony wodoru, oraz wody w wodór i jony wodoru. To właśnie dzięki jego możliwościom katalitycznym. Za tym procesem może iść nowy sposób wykorzystania wody do tworzenia energii.

Pełne wyniki badań znajdziecie w raporcie chińskich naukowcówpod tym adresem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (159)