Systemy Patriot dla Polski. Ta broń to duże wzmocnienie
Tod Wolters, szef Dowództwa Europejskiego USA, polecił przeniesienie do Polski dwóch baterii nowoczesnych systemów Patriot. Wyjaśniamy, co to za broń i jakie są jej możliwości.
Patriot to nowoczesny, amerykański system obrony powietrznej na mobilnej platformie samochodowej. Jest to broń, która stanowi trzon ochrony antyrakietowej US Army. Jedna bateria składa się z sześciu wyrzutni, które mają 40-48 pocisków. Rozmieszczenie systemu Patriot ma zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo państwom NATO podczas trwającej wojny w Ukrainie.
Nowoczesny system dla Polski
Warto zauważyć, że polskie baterie zakupione w ramach programu "Wisła" na mocy umowy z marca 2018 r. są większe niż klasyczna bateria amerykańska – każda z nich dysponuje ośmioma wyrzutniami z maksymalnie 96 pociskami na nich. Polska bateria ma ponadto dwa radary AN/MPQ-65 zamiast jednego. Jak czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa Obrony Narodowej, system Patriot stanowiący część programu "Wisła" "będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju".
"Podstawowym zadaniem systemu >>Wisła<< będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych" – wyjaśnia MON. Według zapowiedzi rakiety Patriot wchodzące w skład "Wisły" mają finalnie trafić do Polski na przełomie 2022 i 2023 r.
Jeśli chodzi o możliwości Patriotów, są one w stanie zwalczać cele oddalone o ponad 100 km. Oprócz wyrzutni kompleks składa się m.in. z radarów, stacji łączności, generatorów prądotwórczych oraz centrali kontroli ognia.
Co istotne, baterie są w stanie niszczyć rakiety balistyczne w ostatniej fazie lotu, a więc zaraz przed ich uderzeniem w cel. System stanowi tym samym kluczowe wzmocnienie polskiej obrony przeciwlotniczej, gdyż obecnie nie dysponujemy bronią zbliżoną zestrzelić np. rosyjskie rakiety Iskander-M. Patriot jest w pełni zautomatyzowany. Radary systemu monitorują przestrzeń powietrzną na bieżąco, reagując w momencie zagrożenia.
Patrioty wykorzystują głowice odłamkowe o masie ok. 90 kg. Rakiety mogą zwalczać cele na pułapie do 24 km. Ich czas utrzymywania się w powietrzu wynosi od 9 sekund do 3,5 minuty. Pociski osiągają prędkość od Mach 3 do Mach 5 (od 3675 km/h do 6125 km/h).
Warto dodać, że planowana tarcza obronna Polski ma składać się z trzech "warstw". W każdej z nich znajdą się systemy o różnym zasięgu, przeznaczeniu i stopniu skomplikowania. Patriot ma odpowiadać z ochronę najodleglejszych i najcenniejszych obiektów – wskazuje TVN24.
Centralnym elementem baterii Patriot jest stanowisko ECS (Engagement Control Station), do którego są wysyłane informacje z radaru. Następnie podejmowana jest decyzja dotyczące ewentualnego strącenia wykrytych celów. Baterie Patriot wykorzystują pociski PAC-2 GEM-T, PAC-3 i PAC-3 MSE. Serwis Defence24 zwraca uwagę, że polski Patriot z IBCS ma bardzo szerokie możliwości, gdyż "system spina nie tylko elementy w ramach baterii, ale wszystkie sojusznicze sensory i efektory".