Switchblade 300 dostrzeżony w Ukrainie. Drona kamikaze dostarczyły USA
Drony samosterujące Switchblade 300 zosta ły dostarczone Ukrainie przez Stany Zjednoczone. W końcu po raz pierwszy w historii sprzęt dostrzeżono w walce. Jego szczątki zostały przejęte przez siły rosyjskie w obwodzie charkowskim.
Switchblade 300 z opatentowaną funkcją "wave-off" to idealny pocisk samonaprowadzający do zwalczania celów znajdujących się poza zasięgiem wzroku, przeznaczony do wsparcia sił konwencjonalnych i specjalnych w terenie lub na stałych pozycjach obronnych. Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie ten wyjątkowy system obronny, który pierwszy raz w historii został dostrzeżony podczas rosyjskiej inwazji. Jego szczątki zostały odzyskane przez siły rosyjskie w obwodzie charkowskim.
Mieszczący się w plecaku sprzęt można szybko rozmieszczać z platform powietrznych, morskich lub naziemnych. Zapewnia on większą śmiercionośność bojową dzięki współrzędnym GPS i wideo w czasie rzeczywistym, co pozwala na precyzyjne celowanie przy niewielkich efektach ubocznych.
Ten śmiercionośny pocisk może być sterowany ręcznie lub autonomicznie, a jego niewielkie rozmiary i cichy silnik sprawiają, że jest trudny do wykrycia, rozpoznania i śledzenia nawet z bardzo bliskiej odległości. Switchblade 300 ma zasięg 10 km, długotrwałość lotu wynoszącą 15 minut, waży 2,5 kg, a jego prędkość maksymalna wynosi ok. 160 km/h.
Oprogramowanie Sensor to Shooter (S2S) łączy doskonałe możliwości ISR małych bezzałogowych systemów latających (SUAS) firmy AeroVironment z możliwościami precyzyjnego uderzenia systemu pocisków samosterujących Switchblade. Dzięki S2S współrzędne celu są natychmiast przekazywane z systemu SUAS do Switchblade'a za pośrednictwem komunikacji typu maszyna-maszyna, co skraca czas działania i zmniejsza obciążenie poznawcze operatora.
System S2S zapewnia operatorom Switchblade'a downlinki wideo w czasie rzeczywistym, pozwalające na scentralizowany podgląd obszaru działań oraz możliwość dopasowania na jednym ekranie obrazu z kamer SUAS ISR i Switchblade'a 300. Downlinki w komunikacji radiowej jest to pasmo częstotliwości, na którym nadajniki zlokalizowane na elementach infrastruktury telekomunikacyjnej transmitują dane do urządzeń końcowych.
Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski