USA szkolą Ukraińców. Pokazują, jak używać dronów kamikaze

USA szkolą Ukraińców. Pokazują, jak używać dronów kamikaze

USA szkolą Ukraińców. Pokazują, jak używać dronów kamikaze
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
07.04.2022 20:44, aktualizacja: 08.04.2022 10:38

W ramach jednej z transz pomocy wojskowej, którą Pentagon przekazał Ukrainie, znajdowały się drony kamikaze Switchblade. Jak wynika z najnowszych doniesień, Stany Zjednoczone przekazały nie tylko nowoczesny sprzęt, ale także wiedzę niezbędną do jego obsługi. Pentagon szkoli ukraińskich żołnierzy w USA i pokazuje, jak używać tej broni na polu walki.

Jak donosi "The New York Times", urzędnicy Pentagonu podali więcej szczegółów na temat dronów Switchblade, które zostały przekazane Ukrainie, a także nabywania umiejętności niezbędnych do ich obsługi. Wspomniane drony dostarczono w ramach transzy pomocy wojskowej o wartości 800 mln dolarów. Jak już informowaliśmy, Stany Zjednoczone zdecydowały, że Ukraina otrzyma łącznie 100 urządzeń tego typu - 10 najnowszych modeli dronów Switchblade 600, które są wyposażone w głowice przeciwpancerne, a także 90 modeli Switchblade 300, które są zdolne do niszczenia piechoty i lekkich pojazdów opancerzonych.

Ukraińcy uczą się obsługi dronów-kamikaze

Pentagon przyznał, że przeszkoli kilku ukraińskich żołnierzy, aby wiedzieli, jak korzystać z dronów kamikaze i mogli rozprzestrzeniać wiedzę na ten temat po powrocie do swojego kraju. Amerykanie podkreślili, że szkolenia obejmują żołnierzy, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych w celach edukacyjnych jeszcze przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę.

Skorzystaliśmy z okazji mając ich nadal w kraju, aby dać im kilka dni treningów na Switchblade – powiedział w środę John F. Kirby, główny rzecznik Pentagonu. Dodał też, że Ukraińcy zwykle nie używają tej broni, ale jej obsługi można łatwo się nauczyć - jedna osoba może zostać odpowiednio przeszkolona w zakresie korzystania z drona Switchblade w ciągu około dwóch dni.

Szkolenie odbywa się w bazie wojskowej na południu Stanów Zjednoczonych. Jej dokładna lokalizacja nie została jednak podana ze względów bezpieczeństwa. Urzędnicy Pentagonu zaznaczyli, że zanim ukraińscy żołnierze wrócą do domu w nadchodzących dniach, Switchblade będą na nich czekać. Oznacza to, że drony kamikaze najprawdopodobniej już dotarły do Ukrainy.

Drony Switchblade 300 oraz Switchblade 600 zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez amerykańską firmę AeroVironment. Uznaje się je za tzw. amunicję krążącą (ang. loitering munition). W pierwszym z nich można znaleźć ładunek wybuchowy, którego moc można porównać do granatów 40 mm, wykorzystywanych w celu niszczenia lekkich pojazdów opancerzonych i piechoty. W Switchblade 600 wykorzystano natomiast głowice przeciwpancerne, które mogą zniszczyć cięższe pojazdy, w tym czołgi.

Urządzenia posiadają wbudowane czujniki, GPS oraz kamery, które pozwalają monitorować niszczenie celu w czasie rzeczywistym. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że mogą być używane tak naprawdę w każdym środowisku. Switchblade 300 jest w stanie przelecieć 10 km i krążyć nad celem przez 15 minut, z kolei Switchblade 600 - odpowiednio 40 km i 40 minut.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie