Światowy Dzień Backupu - zrobiłeś kopię bezpieczeństwa?

Przypadający na 31 marca Światowy Dzień Backupu jest nie tylko wezwaniem do działania, ale ma nam uświadomić, jak wiele osobistych danych i wspomnień przechowujemy obecnie w postaci cyfrowej, a także jak wiele możemy bezpowrotnie utracić. Tuż przed World Backup Day producent dysków twardych - firma WD - udziela pięciu przydatnych porad dotyczących tego ważkiego tematu.

Światowy Dzień Backupu - zrobiłeś kopię bezpieczeństwa?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

29.03.2012 | aktual.: 29.03.2012 14:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według statystyk GUS za 201. rok, wśród grupy badanych w przedziale wieku 16-74 lat korzystających kiedykolwiek z Internetu, zaledwie 9,2 % badanych regularnie i często wykonuje kopie zapasowe swoich danych, 22,4 % robi to sporadycznie i dość nieregularnie, a ponad 17 % badanych nigdy lub prawie nigdy nie archiwizuje swoich danych. Pozostała część badanych (ok.13 %) uznała, iż temat ich nie dotyczy, gdyż nie przechowują oni ważnych plików na swoim komputerze.

W przeciwieństwie do płyt CD lub DVD, dyski twarde z oprogramowaniem do automatycznego tworzenia kopii zapasowych stanowią niedrogie, wygodne, niezawodne, bezpieczne, a także szybkie rozwiązanie do zabezpieczenia danych.

Czy masz swój plan B?

Kwiecień, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, to czas, kiedy dyski naszych komputerów są atakowane częściej niż zwykle. Wg. Kasperski Lab w kwietniu 201. na komputerach użytkowników wykryto i zneutralizowano prawie 190 milionów szkodliwych programów i zablokowano ponad 220 milionów ataków sieciowych. Dane te dotyczą dysków chronionych przez produkty Kaspersky Lab, a co z resztą komputerów? Najnowsze wirusy są coraz inteligentniejsze, a ich twórcy coraz zuchwalsi i niebezpieczni. Firma WD przedstawia pięć rad, które pomogą stworzysz efektywne rozwiązanie problemu utraty danych i tworzenia kopii zapasowych:

1. Nie czekaj, aż będzie za późno – zdobądź zewnętrzny napęd na dane.
Zewnętrzne dyski twarde zapewniają więcej pojemności, za mniejsze pieniądze, w porównaniu do kluczy USB i płyt CD/CDRW.

2. Korzystaj z oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych.
Nie polegaj na ręcznych metodach tworzeni kopii –. pamięć jest zawodna! Skorzystaj ze specjalnego oprogramowania, które będzie pamiętać o tworzeniu kopii za ciebie. Podczas ręcznego tworzenia kopii zapasowych łatwo o pomyłkę lub pominięcie czegoś ważnego. Prosty w obsłudze program automatycznie i niezawodnie utworzy kopię zapasowych ważnych danych, jak również zachowa dziennik wszystkich operacji i poinformuje o wszelkich zaistniałych problemach.

3. Przechowuj kopie w różnych miejscach... zrób kopię zapasową kopii zapasowej!
W przypadku najważniejszych plików warto zrobić dwie oddzielne kopie zapasowe. Jeśli rozmieścisz je na różnych urządzeniach, znacznie zmniejszysz ryzyko utracenia najważniejszych danych. Pamiętaj, że przenoszenie ważnych plików z komputera na zewnętrzny dysk twardy nie jest równoznaczne z tworzeniem kopii zapasowej –. w ten sposób przenosisz jedynie dane do zewnętrznego magazynu, który nadal może ulec zniszczeniu lub zostać skradziony.

4. Korzystaj z osobistych usług chmury
Zachowaj spokój ducha wiedząc, że twoje dane są bezpieczne w osobistej domowej chmurze. Wystarczy podłączyć do domowej sieci dysk twardy typu NAS, aby bezpiecznie, w jednym miejscu przechowywać materiały z wielu komputerów i urządzeń DNLA. Sieciowy dysk zewnętrzny podłączony w domu lub w biurze pozwala również na zdalny dostęp do zapisanym na nich danych z urządzenia przenośnego, np. z iPhone'a, iPada lub telefonu bądź tabletu z systemem Android.

5. Przetestuj plan kopii zapasowych!
Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych będzie zapisywać w dzienniku wszelkie informacje o błędach związanych z zapisem danych. Sprawdź, czy wszystko jest w porządku –. być może system przegapił tę jedyną fotografię, której nigdy nie zrobisz ponownie. Zagrożeń dla naszych danych jest sporo: awarie sprzętu, kradzieże, wirusy i błędy w oprogramowaniu, klęski żywiołowe i wypadki losowe. NIGDY nie przechowuj swoich plików tylko w jednym miejscu, ZAWSZE miej kopie zapasową.

"_ Wiele osób nie pamięta o regularnym tworzeniu kopii zapasowych. Dlatego stworzyliśmy specjalne oprogramowanie, które robi to automatycznie – WD SmartWare. Jest ono dołączane do naszych zewnętrznych dysków twardych My Passport i My Book. Użytkownicy naszych produktów nie muszą polegać wyłącznie na własnej pamięci. Dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak szyfrowanie sprzętowe i ochrona danych hasłem, osobiste dane pozostaną bezpieczne. Tworzenie kopii zapasowych na zewnętrznych dyskach twardych powinno być zadaniem obowiązkowym – tak, jak mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie _", mówi Paweł Pilarski, Branded Sales Manager w Western Digital.

Komentarze (12)