Światłowodowy internet. Rewolucja w polskich domach

Światłowodowy internet. Rewolucja w polskich domach

Światłowodowy internet. Rewolucja w polskich domach
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos / WP.PL
25.04.2013 12:45, aktualizacja: 25.04.2013 13:59

Czyżby nadszedł koniec problemów z internetem? Do polskich domów zaczyna wkraczać sieć światłowodowa, która zapewnia dostęp do ultraszybkiego internetu. Teraz ściągnięcie czy wysłanie na portal społecznościowy filmu w jakości HD zajmie zaledwie kilka sekund. W Warszawie właśnie ruszył bezpłatny pilotażowy program, w którym klienci Orange Polska mogą korzystać z dostępu do internetu z prędkością do 200 Mb/s.

Światłowody doprowadzone do domu czyli FTTH (Fiber To The Home) mogą zrewolucjonizować rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce. Łącza optyczne będą stopniowo wypierać sieci w technologii DSL, które umożliwiają szybką transmisję danych po miedzianym kablu. Światłowody są bezkonkurencyjne również w zestawieniu z udoskonaloną technologią VDSL2. która wykorzystuje parę przewodów miedzianych do wysyłania 80 Mb/s na odległość 300 metrów.

Dzisiaj już 12,5 tysiąca gospodarstw domowych w Warszawie może korzystać z technologii światłowodowej. Do końca bieżącego roku ma ich być ok. 2. tys. Następnie Orange Polska planuje realizować inwestycje światłowodowe w kolejnych miastach. A w stolicy, w wybranych lokalizacjach ruszył program pilotażowy, który potrwa do końca sierpnia.

Z klientami mieszkającymi w zasięgu nowej usługi w najbliższych dniach kontaktować się będą przedstawiciele Orange Polska, z propozycją skorzystania z bezpłatnej oferty pilotażowej. W jej skład wchodzi także kompletny zestaw usług multimedialnych. Do swojej dyspozycji potencjalni klienci będą mieli internet o prędkości 20. Mb/s Downlink i do 20 Mb/s Uplink, telewizję z szerokim pakietem kanałów wysokiej rozdzielczości HD platformy nc+ a ponadto nieograniczony dostęp do setek filmów, seriali i programów telewizyjnych w usłudze na życzenie. Nie zabraknie również Telewizji Tu i Tam i usługi multiroom, dzięki której można korzystać z dwóch telewizorów jednocześnie.

W projekt wdrożenia usług światłowodowych był zaangażowany min. polski zespół Orange Labs. Eksperci telekomu we współpracy z Politechniką Warszawską zaprojektowali optymalną sieć światłowodową dla Warszawy. Ciekawym rozwiązaniem jest opracowanie systemu Plug&Play, który automatycznie konfiguruje ustawienia sieci po podłączeniu do światłowodowego gniazdka.

- Technologią przyszłości jest zdecydowanie FTTH –. wyjaśnia Andrzej Tymecki, ekspert Orange Labs. Przewaga światłowodu nad miedzianym kablem to nie tylko znacznie większa szybkość, niezawodność, ale i niższe koszty utrzymania. Technologia VDSL wymaga bowiem oddzielnego urządzenia w piwnicy budynku lub na zewnątrz, a także dodatkowego zasilania – dodaje. Dodatkowo, dla zapewnienia maksymalnej przepustowości na poziomie 100 Mb/s (VDSL2) trzeba zachować warunki długości łącza miedzianego, maksymalnie do kilkuset metrów. W przypadku łącza optycznego odległość nie jest już taką przeszkodą. Bardzo szybkie usługi można świadczyć na odległość ok. 10 km.

Światłowodowe sieci dostępowe FTTH mają zasadnicze zalety w odniesieniu do tradycyjnych miedzianych sieci telekomunikacyjnych i sieci kablowych TVK, dzięki temu stają się coraz bardziej popularne na świecie, (prym wiodą Japonia, Korea, USA i Europa Zachodnia), podczas gdy w Polsce ciągle traktowane są jako nowość - mówi Mirosław Matyla, ekspert Orange Labs.

Usługi świadczone w technice VDSL2 mają sens tylko na krótkich liniach, ale żeby skrócić te dystanse, potrzeba w pobliże doprowadzić sygnał światłowodem. Realizowane jest to w topologii FTTC (Fiber to the Curb/Cabinet = światłowód do krawężnika/szafki) lub FTTB (Fiber to the building = światłowód do budynku).

Budowa w pełni światłowodowych sieci dostępowych FTTH wiąże się z wysokimi nakładami inwestycyjnymi, dlatego będzie to długotrwały proces. Równolegle nadal rozbudowywane będą też sieci FTTC i FTTB oraz usługi świadczone w oparciu o technologię VDSL. Jednak to światłowód jest przyszłością internetu i świadczonych tą drogą usług. Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami rozpoczęcia procesu migracji z technologii opartej o sieć miedzianą do technologii bazującej w pełni na sieci światłowodowej.

Kamil Jakubczak

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (193)