Super nowoczesna elektrownia na morzu. Zasili 600 000 domów

Super nowoczesna elektrownia na morzu. Zasili 600 000 domów

Super nowoczesna elektrownia na morzu. Zasili 600 000 domów
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | David Dixon
Grzegorz Burtan
11.09.2018 13:10, aktualizacja: 11.09.2018 13:32

Największa morska farma wodna została oficjalnie otwarta. Zlokalizowano ją w pobliżu wyspy Walney na Morzu Irlandzkim. Elektrownia wiatrowa dostarczy prąd do setek tysięcy gospodarstw.

Projekt wykonany został przez duńską firmę Orsted we współpracy z funduszami emerytalnymi PFA oraz PKA. Farma obejmuje powierzchnię 145 kilometrów kwadratowych. Na niej umieszczono zestaw 87 turbin, które zostały wyprodukowane przez firmę Siemens (47) i Mitsubishi (40).

Jak podaje The Guardian, sam projekt jest dowodem na gwałtowny postęp technologii w przeciągu ostatnich pięciu lat. Wtedy bowiem uruchomiono ówczesną największą elektrownię przybrzeżną, London Array. Obecny rekordzista ma o połowę mniej turbin, przy jednoczesnym zwiększeniu mocy.

Wylicza się, że farma wiatru na Morzu Irlandzkim będzie produkować prąd przez okres około 25 lat. Przez ten czas będzie zasilać blisko 600 tysięcy domostw.

Wielka Brytania jest obecnie liderem w pozyskiwaniu energii z przybrzeżnych farm wiatru. 36 proc. budowanych na świecie miejsc tego typu znajduje się właśnie przy jej brzegach. Zbudowana właśnie przez Orsted, jest jedenastą tego typu placówką u wybrzeży Zjednoczonego Królestwa.

Pod koniec 2017 roku, 84 proc. energii (15 780 megawatów) wyprodukowano u wybrzeży jedenastu europejskich państwa. Pozostałe 16 proc. pochodziło głównie z Chin, Wietnamu, Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i USA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)