Naukowcy stworzyli nowe robotyczne owady. Są małe, zwinne i pomogą w zapylaniu
Amerykańcy naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli nowy typ zrobotyzowanych owadów, które mogą latać 100 razy dłużej niż poprzednie projekty. Mają pomóc w zapylaniu mechanicznym owoców i warzyw.
Do tej pory robotyczne pszczoły czy trzmiele pozostawały jedynie w naszej wyobraźni. Teraz naukowcom z MIT z Cambridge w USA udało się stworzyć nowy typ robotów latających - opracowali miniaturowe drony, które pewnego dnia mogą wspomagać rolników w zmechanizowanych ulach, wykonując precyzyjnie obowiązki zapylaczy. Chociaż te urządzenia są wciąż dalekie od osiągnięcia doskonałości niezbędnej do dorównania pszczołom, zespół badawczy dokonał istotnych postępów w ich konstrukcji, inspirowanych anatomią naturalnych owadów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy robotyczny owad waży mniej niż spinacz do papieru
Według zespołu badawczego MIT, nowa technologia mogłaby znacznie zwiększyć plony, nie szkodząc środowisku. Swoje najnowsze badania opublikowali w czasopiśmie "Science Robotics".
Ich ostatnia wersja miniaturowego, latającego robota przewyższa poprzednie prototypy swoją zwinnością i trwałością. Te małe urządzenia, które ważą 175 mg, czyli mniej niż spinacz do papieru, demonstrują bardziej złożone ruchy, jak akrobacje w powietrzu, co staje się możliwe dzięki zminimalizowanemu obciążeniu mechanicznemu skrzydeł. Mogą one także poruszać się w wodzie. Dzięki nowemu projektowi będą teraz odbywać loty trwające ponad 1000 sekund czyli ponad 17 minut ciągłej aktywności, co jest ponad 100 razy dłużej niż do tej pory osiągnięte.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Precyzyjne zawiasy skrzydeł dają więcej możliwości
Nowy projekt robotycznych owadów pozostawia więcej miejsca na zamontowanie małych baterii lub sensorów, pozwalając miniaturowemu robotowi na niezależne operowanie poza laboratorium. Dzięki precyzyjnie wykonanym zawiasom skrzydeł, które redukują napięcia torsyjne, roboty te mogą wykonywać obroty trzy razy większe niż wcześniej. To przekształcenie prowadzi do bardziej złożonych lotów ścieżkowych, co jeszcze bardziej zbliża te urządzenia do praktycznych zastosowań.
Konstrukcja dronów-owadów wpłynie na przyszłość technologii rolniczej
Kevin Chen z Wydziału Elektryki i Informatyki (EECS) w MIT, który kieruje zespołem, nadal chce kontynuować prace nad ulepszaniem robota - czytamy na stronie uczelni MIT. Z pełnym zespołem, Chen planuje dalsze eksplorowanie potencjału nowego projektu, dążąc do przedłużenia lotu do ponad 10 000 sekund. Zespół skupia również uwagę na możliwościach wyposażenia robotów w mikroskopijne baterie i sensory.
Projekt zyskał wsparcie ze strony amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki oraz stypendium Mathworks, co potwierdza jego innowacyjność i potencjalny wpływ na przyszłość technologii rolniczej.