Starlinki nad Polską. Kosmiczny pociąg coraz jaśniejszy

Starlinki, czyli satelity telekomunikacyjne wyprodukowane przez SpaceX, firmę należącą do miliardera Elona Muska od kilku dni są widoczne nad Polską. We wtorek, 5 listopada również będzie można zobaczyć ich przeloty nad naszymi głowami. Kosmiczny pociąg jest coraz jaśniejszy, a urządzenia znajdują się w znacznym oddaleniu od siebie. Pomimo tego warto poświęcić kilka chwil na wypatrywanie tego zjawiska astronomicznego, zwłaszcza że szykuje się długi przelot.

Starlinki nad Polską
Starlinki nad Polską
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
oprac. KMO

05.11.2024 | aktual.: 05.11.2024 10:29

Starlinki we wtorek, 5 listopada pojawią się nad Polską o godzinie 17:43, jak informuje serwis Nocne Niebo. Należy ich wypatrywać nad zachodnim horyzontem. To z tego miejsca tzw. kosmiczny pociąg wyruszy w podróż we wschodnim kierunku. Cały przelot potrwa aż osiem minut. Urządzenia są już znacznie odseparowane od siebie i jaśniejsze, ale nadal powinny być dobrze widoczne. Warto jednak pamiętać, że jest to zależne od panujących warunków atmosferycznych.

Starlinki i inne zjawiska astronomiczne

Starlinki, ale też inne zjawiska astronomiczne najlepiej podziwiać przy bezchmurnym niebie i z dala od zanieczyszczenia światłem, które staje się coraz większym problemem w Polsce, ale nie tylko. Wskazuje na to raport opublikowany pod koniec 2023 r. przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i Light Pollution Think Tank. Wynika z niego, że nad naszym krajem naturalne niebo przestaje istnieć.

Analiza zdjęć satelitarnych wykazała bowiem, że aż 58 proc. mieszkańców Polski nie ma możliwości dostrzeżenia Drogi Mlecznej, a dla 20 proc. populacji Polski, nocne niebo jest na tyle jasne, że ich wzrok przez całą dobę funkcjonuje w trybie dziennym. Problem jest najbardziej widoczny w dużych aglomeracjach miejskich - Warszawie, Łodzi, Gdańsku, czy Poznaniu, a odpowiada za niego m.in. nieprzemyślane i nadmierne oświetlanie obiektów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bo zdrowie jest najważniejsze! Biohacking w służbie ludzkości - Historie Jutra napędza PLAY #2

Brak naturalnego nieba jest wyzwaniem nie tylko dla obserwacji zjawisk astronomicznych. Stanowi również zagrożenie dla ludzkiego zdrowia oraz środowiska. W przypadku ludzi światło i podział na dzień/noc odpowiadają za właściwą pracę zegara biologicznego. Jeśli chodzi o zwierzęta, szczególnie te nocne, to światło jest dla nich "kompasem" wskazującym czas na odpoczynek, polowanie, czy rozmnażanie, podobnie w przypadku roślinności.

Komentarze (0)