Kosmiczny, "świąteczny wieniec". Uchwyciły go dwa najpotężniejsze teleskopy
NASA przygotowała prawdziwie gwiezdny prezent - nowy obraz gromady gwiazd NGC 602 położony 200 tys. lat świetlnych od Ziemi.
Nowe zdjęcie to efekt współpracy jednych z najbardziej zaawansowanych teleskopów kosmicznych na świecie. Dane zostały przygotowane przez obserwatorium rentgenowskie Chandra NASA i przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Wspólne dzieło przedstawia gromadę gwiazd - NGC 602. Gwiezdny "wianek" znajduje się na obrzeżach Małego Obłoku Magellana, który jest jedną z najbliższych Drogi Mlecznej galaktyk - około 200 tys. lat świetlnych od naszej planety.
To osobliwa formacja młodych gwiazd z wczesnego wszechświata
NGC 602 to wyjątkowa formacja młodych, gorących niebieskich gwiazd. Jak informuje NASA, "ułożona w kształcie wieńca bożonarodzeniowego, gromada powstała w wyniku zapadnięcia się obłoku gazu". Gaz, z którego powstały, nadal je osłania. NASA opisuje, że "widać, jak ich promieniowanie przeszywa tę gromadę i kieruje w stronę niebieskich gwiazd". Astronomowie zauważają, że ten gaz różni się jednak od tego, który znajduje się w znacznie większej Drodze Mlecznej.
Wszystko dlatego, że jak opisuje NASA, gaz w Małym Obłoku Magellana, w którym się znajdują, zawiera mniej ciężkich pierwiastków — powstałych w wyniku eksplozji i odbudowy wielu pokoleń gwiazd — w porównaniu do tego z Drogi Mlecznej. Astronomowie uważają, że NGC 602 jest cennym naśladowcą gwiazd, które powstały miliardy lat temu, gdy wszechświat był młodszy. Gromada NGC 602 może dać nam przedsmak tego, jak wyglądał ten wczesny wszechświat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Współpraca dwóch zaawansowanych teleskopów
Nowy obraz, którym NASA podzieliła się na święta, jest kompozytem danych zebranych przez Obserwatorium Rentgenowskie Chandra, czyli najpotężniejszy na świecie teleskop rentgenowski, czuły na podczerwień - z wcześniej opublikowanym zdjęciem z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Ciemny pierścień przypomina wieniec widoczny w danych Webba (reprezentowany jako pomarańczowy, żółty, zielony i niebieski) składa się z gęstych chmur wypełnionego pyłu.
Jak zaznacza NASA, dane rentgenowskie Chandry, pokazane na czerwono, ujawniają obecność młodych, masywnych gwiazd emitujących promieniowanie o wysokiej energii. Pomarańczowe, żółte, zielone i niebieskie dane podczerwone podkreślają skomplikowane struktury pyłu i gazu w tym regionie. "Razem dane tworzą obraz cyklu życia gwiazd, od ich formowania się do rozproszenia materii gwiazdowej" - informuje NASA.