Starcie z pancerną bestią. Wynik nie mógł być inny

Starcie z pancerną bestią. Wynik nie mógł być inny

BPW M2 Bradley.
BPW M2 Bradley.
Źródło zdjęć: © YouTube | Haci Productions
Norbert Garbarek
16.02.2024 19:19, aktualizacja: 16.02.2024 19:30

Do sieci trafiło nagranie przedstawiające starcie wozu bojowego M2 Bradley prowadzonego przez Ukraińców z rosyjską niezidentyfikowaną artylerią. Amerykański wóz pomimo ciężkiego ostrzału przetrwał batalię i mógł wrócić do bazy – podaje profil Ukrainian Front na platformie X.

Dostarczony przez władze USA do Ukrainy bojowy wóz M2 Bradley wielokrotnie udowodnił, że jest dla Ukraińców wyjątkowo cennym wsparciem. Liczne nagrania publikowane w sieci pokazują, jak maszyna dosłownie ratuje życia obrońców. Dość wspomnieć, że w ostatnich dniach Ukraińcy pokazali film, na którym wspomniany Bradley najeżdża na minę, która pomimo silnej eksplozji, nie robi większego wrażenia na wozie.

Pojazd nie przestawał wówczas prowadzić ostrzału w kierunku wrogich pozycji – jego wzmocniona konstrukcja nie tylko zapewniła bezpieczeństwo załodze, ale pozwoliła też bezpiecznie wycofać się z walki, ciągle ostrzeliwując przeciwnika. Innym razem natomiast M2 Bradley przetrwał starcie z rosyjskim czołgiem T-72, który w nieznacznym stopniu naruszył amerykańską konstrukcję, znów zapewniając przeżycie załogi.

Wcześniej zaś bojowy wóz wygrał pojedynek z wyrzutnią BM-21 Grad, która nie wyeliminowała Bradleya z walk. Ponadto wspomniana maszyna udowodniła, że jest w stanie stawić czoła T-90M Proryw, który zdaniem Putina jest "najlepszym czołgiem na świecie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bradley jest cennym wsparciem dla Ukraińców. Ratuje ich życia

Teraz natomiast do sieci trafiło nagranie, które – jak informuje Ukrainian Front – przedstawia Bradleya "pod ciężkim ostrzałem artylerii Rosjan". Wóz nie dość, że nieprzerwanie wykonuje misję bojową, to po ostrzale bezpiecznie wrócił do bazy. To kolejne wydarzenie, które potwierdza, że amerykańska maszyna zasługuje na miano ratującej życia żołnierzy na froncie w Ukrainie.

Przypomnijmy, że widoczny na nagraniu Bradley to wóz bojowy z USA, którego historia sięga lat 70. ubiegłego wieku. Jest wyposażony w armatę kal. 25 mm M242 Bushmaster i karabin maszynowy kal. 7,62 mm do atakowania wrogich celów. W zależności od roku produkcji, za napęd konstrukcji odpowiada jednostka napędowa o mocy 500 KM lub 600 KM. Rozpędzają one Bradleya do niemal 70 km/h.

Generalnie M2 Bradley jest uznawany za jeden z najlepiej opancerzonych wozów piechoty na świecie. Dysponuje bowiem opancerzeniem wykonanym ze stali, aluminium i kompozytów. Producent zapewnia ponadto różne mieszanki wchodzące w skład płyt pancerza w zależności od przeznaczenia pojazdu.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie